Granty warte pół miliarda złotych na demonstracje

opublikowano: 07-05-2015, 00:00

Startuje nowa odsłona instrumentu, w którym firmy mogą zdobyć unijne pieniądze na projekty demonstracyjne.

Już dziś rusza drugi w tej unijnej perspektywie konkurs z dotacjami dla przedsiębiorców. Tym razem zawalczą o nie ci, którzy chcą przetestować produkty, usługi i technologie opracowane w wyniku działalności badawczo-rozwojowej (B+R) przed ich wprowadzeniem na rynek. W ramach poddziałania 1.1.2 programu operacyjnego Innowacyjny Rozwój czekają na nich granty na stworzenie pilotażowych, demonstracyjnych wersji produktów. Do podziału jest 500 mln zł. Konkurs przeprowadzi Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

Dotacje mają pomóc przedsiębiorcom dojść do etapu, w którym projekty można będzie skomercjalizować. W naborze startować mogą zarówno firmy MSP, jak i więksi gracze.

— Problemem polskiej innowacyjności są trudności z wdrażaniem pomysłów na rynek. Ten program z niebagatelnym budżetem jest w stanie wesprzeć projekty w finalnej fazie badawczej. Dzięki temu ich wdrożenie na polskie i zagraniczne rynki może zostać realnie przyśpieszone, co w świecie innowacji ma bardzo duże znaczenie — mówi prof. Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki.

W przypadku mikro-, małej lub średniej firmy starającej się o wsparcie minimalna wartość kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia wynosi 5 mln zł. Jeśli projekt jest realizowany przez większe przedsiębiorstwo, dolny pułap to 20 mln zł. Maksymalne dofinansowanie, jakie można otrzymać, wynosi 15 mln EUR. To poddziałanie jest kontynuacją przeprowadzonego w ostatnich latach pilotażu w ramach programu Demonstrator+.

NCBR realizował go od 2013 r. W ramach programu 45 projektów dostało wsparcie w łącznej wysokości ponad 420 mln zł. Pilotaż spełnił swoją rolę i instrument wsparcia trafił do nowej perspektywy jako regularne działanie. Kolejnym programem, w którym można będzie składać wnioski o dotacje, jest Innolot. Nabór ruszy 18 maja i będzie trwał do 17 lipca.

Więcej informacji

www.poir.gov.pl/strony/ skorzystaj/nabory/#

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu