Grecja i Fed na pierwszym planie

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 17-06-2015, 00:00

Handel na rynkach finansowych koncentruje się obecnie na dwóch kluczowych wydarzeniach.

Z jednej strony inwestorzy w dalszym ciągu śledzą doniesienia o przebiegu greckich negocjacji, obawiając się, iż brak porozumienia doprowadzi do kolejnego bankructwa Hellady i w konsekwencji możliwego opuszczenia przez ten kraj strefy euro. Grecja jest obecnie głównym tematem rynkowym, który dość skutecznie ogranicza popyt na bardziej ryzykowne aktywa, w tym waluty emerging markets. Tym bardziej że większość informacji potwierdza, jak głębokie są różnice w stanowiskach stron i jak daleko jesteśmy od osiągnięcia porozumienia.

Do rynkowej układanki należy również doliczyć dzisiejsze posiedzenie Fedu. Notowania amerykańskich papierów skarbowych wskazują, że rynek zakłada jastrzębie stanowisko szefowej Rezerwy Federalnej Janet Yellen, które przybliżać nas będzie do podwyżki stóp procentowych w USA we wrześniu.

Złoty, pomimo nerwowego początku tygodnia, jest jednak stabilny. Poza problemem Grecji iwestorzy musieli zmierzyć się z dość zaskakującym niższym wskazaniem inflacji CPI za maj (-0,9 proc. r/r). Nie zmienia jednak perspektyw działań RPP oraz faktu, iż dołek deflacji jest już najprawdopodobniej za nami. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu