"Grecja jest ofiarą błędnych wyobrażeń wierzycieli"

opublikowano: 07-10-2013, 19:05

Legendarny inwestor George Soros napisał w artykule dla Project Syndicate, że Grecja padła ofiarą „błędnych wyobrażeń i tabu”.

Zobacz więcej

George Soros, fot. Bloomberg

- Wszyscy wiedzą, że może nigdy nie spłacić swojego długu, którego większość przypada na sektor publiczny: EBC, państwa członkowskie strefy euro, czy Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Po cierpieniu jakie na siebie przyjęła, Grecja jest bliska odnotowania nadwyżki budżetowej. Gdyby sektor publiczny byłby w stanie zrzec się spłaty, pod warunkiem spełnienia warunków nałożonych przez Troikę (EBC, Komisję Europejską i MFW), kapitał prywatny powróciłby, a gospodarka szybko powróciłaby do zdrowia – przekonuje.

Soros przypomina, że w przeszłości Niemcy skorzystały z anulowania zadłużenia, gdy Francuzi naciskali na reparacje po II wojnie światowej.

- Niemcy dobrze pamiętają, że skorzystały z anulowania reparacji powojennych i Planu Marshalla po II wojnie światowej. (…) Tylko Niemcy mogą to zakończyć, ponieważ są krajem z najwyższym ratingiem kredytowym oraz największą i najsilniejszą gospodarką, która ma decydujące zdanie – zauważa.


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / "Grecja jest ofiarą błędnych wyobrażeń wierzycieli"