Grecja obudziła giełdowych optymistów

Korzystne wiadomości ze światowej gospodarki popchnęły w górę notowania na europejskich parkietach.

Nastroje wspiera rozpoczynający się dziś wykup przez Grecję swoich przecenionych obligacji. Kanclerz Niemiec Angela Merkel przyznała we wczorajszym wywiadzie dla dziennika Bild, że przywódcy UE mogą zgodzić się na umorzenie części greckich długów, jeżeli krajowy budżet osiągnie nadwyżkę. Wcześniej stanowczo wykluczała taką możliwość. Do tego doszły pozytywne sygnały z gospodarki chińskiej. Tamtejszy przemysł zanotował przyspieszenie po raz pierwszy od 13 miesięcy. Obliczany przez bank HSBC wskaźnik PMI sięgnął 50,5 punktu (oczekiwano 50,4 punktu).

Przed południem zieleniły się już indeksy wszystkich największych giełd. Największe zyski liczyli inwestorzy z Mediolanu (+0,9 proc.), podczas gdy gracze z Londynu musieli zadowolić się skromną 0,2 proc. zwyżką. Paneuropejski indeks Stoxx Europe 600 zakończył listopad szóstą miesięczną zwyżką z rzędu. To jego najdłuższa wzrostowa passa w ciągu ostatnich sześciu lat.

- Jeżeli Grecja będzie nadal skupowała obligacje, a przy tym otrzyma kolejną transzę pomocy, do końca przyszłego roku ten problem może w ogóle zniknąć. Jeżeli do tego dodamy poprawę w Chinach, to inwestorzy są w komfortowej sytuacji przez najbliższe dwa – trzy miesiące -  oceniał Philippe Gijsels, szef działu analiz obligacji w banku BNP Paribas Fortis.

Rynek ciągną w górę notowania w sektorze finansowym. Papiery portugalskiego banku Espirito Santo drożeją o 2 proc. Zdaniem banku JPMorgan Chase ich kupno umożliwi inwestorom skorzystanie na nadchodzącej interwencji EBC w Portugalii. O 3 proc. zwyżkują notowania towarzystwa Shroeders. Kupno akcji zalecił Bank of America.

Na warszawskiej giełdzie zwyżki są bardziej stonowane. Na wynikach ciąży zachowanie KGHM (-0,1 proc.), które otrzymało dwie skrajnie rozbieżne rekomendacje („kupuj” od Deutsche Banku oraz „sprzedaj” od Citigroup), oraz PKN Orlen (-0,3 proc.), które zawiodło inwestorów opublikowaną w piątek strategią. Zwyżki TVN (+2,7 proc.), Lotosu (+2,6 proc.) i GTC (+2,4 proc.) wystarczają jednak, by podźwignąć WIG20 o symboliczne 0,2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Grecja obudziła giełdowych optymistów