Grecja: Recesja słabnie, ale bezrobocie bez zmian

PAP
opublikowano: 14-11-2013, 15:20

W Grecji recesja osłabła w trzecim kwartale i gospodarka skurczyła się o 3 proc., podczas gdy w drugim kwartale było to 3,7 proc. - wynika z oficjalnych danych ogłoszonych w czwartek. Bezrobocie wyniosło zaś w sierpniu 27,3 proc., tak jak miesiąc wcześniej.

Jak podał główny urząd statystyczny, w sierpniu bez pracy od roku pozostawało ponad 88,2 tys. osób, a łączna liczba bezrobotnych wzrosła do 1,36 mln. Bezrobocie wśród młodzieży poniżej 25. roku życia wzrosło do 60,6 proc., podczas gdy rok wcześniej było to 58,2 proc.

Rzecznik rządu Simos Kedikoglu ocenił, że 3-procentowy spadek PKB to "pierwsza oznaka ożywienia" gospodarczego. "Naszym celem jest znaczące zmniejszenie bezrobocia w przyszłym roku" - dodał.

Związki zawodowe oczekują jednak, że bezrobocie jeszcze wzrośnie - do około 30 proc., a gospodarka zacznie wracać do normy w 2015 roku.

Według prognoz rządowych ogłoszonych w październiku Grecja po sześciu latach recesji wyjdzie z niej w 2014 roku. W bieżącym roku gospodarka ma skurczyć się o 4 proc. W 2020 zaś wróci do poziomu sprzed kryzysu - przewidywał we wrześniu premier Antonis Samaras.

Od 2008 roku Grecja przeżyła spadek gospodarczy na poziomie 23 proc. PKB. Otrzymała dwa pakiety pożyczek od strefy euro, MFW i Europejskiego Banku Centralnego w łącznej wysokości ok. 240 mld euro. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Grecja: Recesja słabnie, ale bezrobocie bez zmian