Czytasz dzięki

Grecja trzyma giełdy w klinczu

  • Roman Przasnyski
opublikowano: 15-06-2015, 07:31

Dwudniowa próba przełamania niekorzystnych tendencji na giełdach została skutecznie skontrowana.

Tym razem „nóż w plecy” wbił bykom Międzynarodowy Fundusz Walutowy, którego przedstawiciele w piątek zniecierpliwieni barakiem konstruktywnego podejścia do negocjacji z Grecją, spakowali walizki i wrócili do Waszyngtonu. Do tego jedynym wynikiem nieoczekiwanych weekendowych rozmów zainicjowanych przez szefa Komisji Europejskiej jest komunikat o „znacznych rozbieżnościach stanowisk”.

Reakcja rynków na współczesną i zmodyfikowaną wersję odprawy posłów greckich z kwitkiem, była natychmiastowa i jednoznaczna. Od piątkowego południa indeksy ruszyły w dół. Jednak za wyjątkiem Aten, przecena nie była specjalnie dramatyczna. Fakt ten można było interpretować dwojako. Można sądzić optymistycznie, że ten wstrząs może wreszcie przyniesie jakiś efekt i około 18 czerwca do porozumienia wreszcie dojdzie i inwestorzy na taki scenariusz liczą. W konsekwencji najbliższe dni być może już nie będą aż tak nerwowe. W wersji pesymistycznej, można się spodziewać, że wyprzedaż będzie jednak kontynuowana, dopóki przełom nie stanie się wyraźnie widoczny. Po weekendowych rozmowach wątpliwości już nie ma. Rozwiewa je opinia optymistycznie dotąd usposobionych przedstawicieli Unii, mówiąca tym razem o poważnych rozbieżnościach stanowisk oraz podkreślanie przez Greków oceny propozycji wierzycieli mianem irracjonalnych.

Technicznie obraz rynków oczywiście uległ pogorszeniu, ale nie na tyle, by zakładać negatywny scenariusz. Stosunkowo najmniej szkód piątkowy spadek poczynił na Wall Street. Tam jednak do środowego posiedzenia Fed może być nerwowo. Dziś inwestorów czekają dość istotne dane o dynamice produkcji przemysłowej oraz wykorzystaniu mocy produkcyjnych. S&P500 od obronionego niedawno wsparcia w okolicach 2080 punktów dzieli w miarę bezpieczna odległość, przynajmniej w perspektywie dzisiejszej sesji. Mniej pewna jest za to perspektywa obrony 11 tys. punktów przez DAX. Już w pierwszej części dnia niedźwiedzie mogą spróbować sforsować ten poziom. Oprócz kwestii Grecji, na rynki naszego kontynentu mogą też mieć wpływ planowane wypowiedzi szefa Bundesbanku oraz Mario Draghiego.
Nasz rynek to znów niewiadoma. W ostatnich dniach korelacja WIG20 z głównymi indeksami światowymi jest jednak bardzo wyraźna. Patrząc zaś na piątkowe zachowanie kursów największych spółek, trudno być optymistą. Poza najmocniej spadającymi walorami mniej ważących na indeksie spółek, bardzo słabo prezentował się cały sektor energetyczny. Niewiele ustępowały mu walory największych banków. Po prawie 1 proc. w dół poszły notowania KGHM i PKN Orlen. Mimo niewielkiej skali spadku papierów PGNiG, Orange i PZU, ani przez moment nie było widać najmniejszej presji popytu, co sprawiało wrażenie, jakby ich posiadacze chętnie godzili się ponieść sięgający kilku dziesiątych procent wymiar kary, by uniknąć ryzyka większej straty. Nieco mocniej prezentował się segment małych i średnich firm, choć z tej dwójki zdecydowanie lepiej wygląda mWIG40.
Poranek na rynkach wygląda fatalnie. Kontrakty na amerykańskie i europejskie główne indeksy zniżkują po 0,8-0,9 proc., w Azji także zdecydowana przewaga spadków, miejscami przekraczających 1 proc., a w Szanghaju sięgają one 1,5-2,5 proc.


To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Roman Przasnyski, analityk niezależny

Polecane