Grecja znalazła się na krawędzi

AS
opublikowano: 29-01-2010, 00:00

Ubezpieczenie greckich obligacji skarbowych najdroższe w historii.

Ubezpieczenie greckich obligacji skarbowych najdroższe w historii.

Inwestorzy szacują prawdopodobieństwo bankructwa Grecji na 28 proc. Na świecie można znaleźć jednak kraje, gdzie ryzyko niewypłacalności rządu jest prawie dwa razy wyższa np. Wenezueli. W czwartek koszt ubezpieczenia greckich obligacji przed ryzykiem bankructwa kraju (tzw. CDS-ów) wzrósł do rekordowego poziomu — 400 tys. EUR na każde 10 mln długu. Tak wynika z zestawienia czwartkowych cen CDS-ów, które sporządziła frma CMA DataVision. Dla porównania: w przypadku polskich pięcioletnich papierów skarbowych o takim samym nominale koszt ubezpieczenia nie przekracza obecnie 130-150 tys. EUR.

W czwartek na światowy rynek finansowy dotarły informacje, że niektóre kraje Eurolandu (m.in. Niemcy i Francja) rozważają pomoc finansową dla zadłużonej po uszy Grecji. Francuski dziennik "Le Monde", powołując się na anonimowe źródło, poinformował, że wsparcie byłoby możliwe tylko pod warunkiem zwiększenia przez Greków wysiłków prowadzących do uzdrowienia finansów publicznych. Na razie te nieoficjalne informacje nie potwierdziły się i nie przełożyły na ceny CDS-ów.

Dzień wcześniej przedstawiciele greckiego rządu zaprzeczyli doniesieniom prasowym, że wybrali już ofertę amerykańskiego banku Goldman Sachs, który miałby pomóc im w sprzedaży Chinom obligacji wartych nawet 25 mld EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AS

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane