Grecji zabraknie pieniędzy do końca listopada

WST
opublikowano: 05-10-2012, 09:43

Premier Grecji Antonis Samaras stwierdził w wywiadzie dla niemieckiego dziennika Handelsblatt, że Atenom do końca listopada zabraknie pieniędzy do zarządzania krajem, jeśli nie zostanie uruchomiona kolejna transza międzynarodowej pomocy, informuje Reuters.

Zasugerował, że ECB mógłby pomóc łagodząc warunki związane z greckim zadłużeniem.

Zobacz więcej

Samaras Antonis (fot. Bloomberg)

Kluczowa jest płynność, dlatego tak ważna dla naszego kraju jest kolejna transza – stwierdził Samaras. Dodał, że kasa państwa jest pusta i ostatnie środki zostaną wydatkowane w listopadzie.

W jego opinii, problem z płynnością mógłby w pewnym stopniu rozwiązać Europejski Bank Centralny obniżając np. oprocentowanie obecnego długu Grecji. W grę mogłaby wchodzić też zgoda na zrolowanie starszych obligacji.

Mógłbym sobie też wyobrazić dokapitalizowanie greckich banków tak jak ma mieć to miejsce w Hiszpanii, które nie będzie wliczane dług  państwa, ale przeprowadzone bezpośrednio przez ESM. To by przyniosło znaczną ulgę naszym finansom – dodał premier Grecji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Grecji zabraknie pieniędzy do końca listopada