Grecka policja rozpędziła strajkujących

PAP
opublikowano: 04-11-2010, 18:09

Grecka policja użyła w czwartek gazu łzawiącego i granatów hukowych, by rozproszyć setki strażaków protestujących przed parlamentem w związku z dotkliwym kryzysem finansowym, w jakim znalazł się ten kraj.

Starcia w centrum Aten to najnowsze z serii protestów pracowników sektora publicznego zatrudnionych na umowy czasowe, którym grozi zwolnienie w ramach realizacji planów greckich władz.

W związku z kryzysem zadłużenia w Grecji Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy w maju udzieliły temu krajowi pomocy finansowej wartej w sumie 130 mld euro.

W zamian rząd zobowiązał się wprowadzić zdecydowane oszczędności, przewidujące m.in. wstrzymanie zatrudniania nowych pracowników w sektorze publicznym oraz nieodnawianie umów z pracownikami zatrudnionymi czasowo.

W ubiegłym miesiącu z policją starli się pracownicy ministerstwa kultury zatrudnieni na umowy czasowe, którzy wcześniej zablokowali wejście na Akropol.

Strażacy od ponad tygodnia obozowali w namiotach rozstawionych na placu naprzeciw parlamentu. Związkowcy skarżą się, że grozi im bezrobocie, pomimo poważnych braków kadrowych w brygadach.

Grecki rząd obiecuje, że zrobi wszystko co w jego mocy, by w przyszłym roku odnowić kontrakty strażaków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane