Czytasz dzięki

Greckie banki mocniej korzystają z ELA

opublikowano: 21-07-2015, 08:46

Greckie banki zwiększyły w czerwcu wykorzystanie środków pochodzących z awaryjnego finansowania udostępnianego przez tamtejszy bank centralny, donosi Reuters.

W minionym  miesiącu ich zadłużenie z tego tytułu zwiększyło się o 12 proc. w stosunku do maja, co wynikało m.in. z braków w kasie po znaczącym odpływie depozytów. 

Bloomberg

Odkąd w lutym Europejski Bank Centralny odciął greckie banki od źródła finansowania zewnętrznego z powodu impasu w negocjacjach Aten z wierzycielami, greckie instytucje zmuszone były korzystać z tzw. awaryjnego wsparcia płynności (ELA) udostępnianego przez Narodowy Bank Grecji. 

To nadzwyczajne finansowanie, które jest  zdecydowanie bardziej kosztowne niż pożyczki z ECB osiągnęło w czerwcu 2015 r. wartość 86,77 mld EUR wobec 77,6 mld w maju. 

Po dojściu do porozumienia odnośnie kolejnej pomocy finansowej dla Grecji, w ubiegłym tygodniu ECB odblokował i równocześnie zwiększył swoje fundusze awaryjne dla greckich banków. Instytucja wezwała równocześnie do znalezienia sposobu na redukcję długu Hellady. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane