Greenpeace i samorządowcy apelują do ministra energii

opublikowano: 11-01-2018, 22:00

Mija rok od wielkiego smogu w Polsce. Rząd zauważył wtedy potrzebę rozwiązania problemu zanieczyszczenia powietrza, ale nie podjął zdecydowanych działań.

BEZ ZMIAN: Po wielkim smogu w styczniu ubiegłego roku rząd zapowiedział m.in. usunięcie z rynku paliwa najgorszej jakości do końca marca 2017 r. Do dziś odpowiedzialny za to minister Krzysztof Tchórzewski nie spełnił obietnicy i norm jakości węgla nie wprowadził — przypomina Marek Józefiak z Greenpeace. [FOT. ARC]

Fot. ARC

Ministerstwo Energii nie wprowadziło obiecanych norm jakości węgla. W tej sprawie do ministra Krzysztofa Tchórzewskiego apeluje Greenpeace wraz z 24 samorządowcami z terenów najbardziej dotkniętych problemem smogu. Pod opublikowanym 9 stycznia 2018 r. apelem podpisali się marszałkowie województw małopolskiego, śląskiego i wielkopolskiego, a także prezydenci i burmistrzowie: Bielska-Białej, Dąbrowy Górniczej, Godowa, Kalisza, Katowic, Kędzierzyna-Koźla, Krakowa, Niepołomic, Nowej Rudy, Nowego Sącza, Opoczna, Proszowic, Pszczyny, Rybnika, Skawiny, Sosnowca, Tuchowa, Wadowic, Zduńskiej Woli, Żor i Żywca.

— Przez brak norm jakości węgla można w Polsce legalnie sprzedawać paliwo zasiarczone, zawilgocone, o wysokiej zawartości popiołu, a nawet odpady węglowe. Po wielkim smogu w styczniu ubiegłego roku rząd zapowiedział m.in. usunięcie z rynku paliwa najgorszej jakości do końca marca 2017 r. Do dziś odpowiedzialny za to minister Krzysztof Tchórzewski nie spełnił obietnicy i norm jakości węgla nie wprowadził — przypomina Marek Józefiak z Greenpeace. Podwyższone stężenie zanieczyszczeń powietrza stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Profesor Artur Badyda z Politechniki Warszawskiej przeanalizował dane Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczące przyjęć pacjentów w warszawskich szpitalach i przychodniach z powodu astmy oskrzelowej, kaszlu i zaburzeń oddychania. Porównał liczbę przyjęć w styczniu 2017 r., kiedy w Warszawie odnotowano znacznie podwyższony poziom pyłów zawieszonych, z analogicznym okresem w 2016 r., kiedy zanieczyszczenie powietrza miało niższy, bardziej zbliżony do innych lat, poziom. — W styczniu 2017 r. istotnie więcej pacjentów z problemami układu oddechowego trafiało do przychodni, na izby przyjęć, a nawet było hospitalizowanych. W porównaniu do stycznia poprzedniego roku warszawskie placówki medyczne tylko w ramach kontraktów z NFZ przyjęły o 17 proc. więcej pacjentów z astmą oskrzelową, o 35 proc. więcej z zaburzeniami oddychania i o 61 proc. więcej pacjentów skarżących się na kaszel. To porażające wyniki, a pamiętajmy, że w niektórych miastach stężenie zanieczyszczeń było wówczas jeszcze wyższe — podkreśla prof. Artur Badyda. Problem zanieczyszczenia powietrza jest dobrze znany włodarzom wielu polskich miejscowości, zwłaszcza na południu i w centrum kraju.

Część samorządów podejmuje działania na rzecz poprawy sytuacji. Wojewódzkie uchwały antysmogowe, akcje informacyjne dla mieszkańców, patrole straży miejskich sprawdzające przestrzeganie przepisów o ochronie środowiska, a także dofinansowanie wymiany kotłów to tylko niektóre przykłady. Jednak nawet uchwały antysmogowe zakazujące spalania najgorszej jakości węgla mogą okazać się nieskuteczne, jeśli takie paliwo będzie wciąż dostępne na rynku.

— Jesteśmy świadomi wagi problemu zanieczyszczenia powietrza. Aby poprawić sytuację w naszym regionie, w kwietniu 2017 r. przyjęliśmy uchwałę antysmogową dla całego województwa śląskiego. Określa ona m.in., jakich paliw można używać w kotłach małej mocy. Jednak już widzimy, że egzekwowanie uchwały bez przepisów ogólnopolskich, które zakażą sprzedaży określonych paliw, będzie bardzo trudne — akcentuje Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego, jeden z sygnatariuszy apelu. © Ⓟ

33 Tyle z 50 miast Unii Europejskiej z najbrudniejszym powietrzem leży w Polsce — podaje Światowa Organizacja Zdrowia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane