Greenspan: amerykańska gospodarka daleka od recesji

opublikowano: 31-10-2019, 20:09

Alan Greenspan były przewodniczący Banku Rezerw Federalnych (Fed) twierdzi, że jest zbyt wcześnie, aby zacząć obstawiać recesję w amerykańskiej gospodarce. Motywuje to  jednym ze swoich ulubionych wskaźników. Chodzi o  wydatki amerykańskiego biznesu.

Podczas gdy sygnały rynkowe i prognozy ekonomistów wykazały rosnące szanse na, wykolejenie wyhamowanie  ekspansji, były szef Fed uważa, że historia pokazuje, że gospodarka nie ciągnie w dół.

Zobacz więcej

Alan Greenspan

Bloomberg

Taki jest jego wniosek na podstawie oceny tego, ile firm pożycza środki, podejmując decyzje o inwestowaniu w nadchodzących miesiącach. Wskaźnik pokazuje, że w ujęciu ogólnym firmy tak  naprawdę nie wznowiły pożyczkowania od czasu ostatniego kryzysu finansowego.

Gospodarka słabnie, ale wciąż jesteśmy w trakcie zmniejszania zadłużenia -  powiedział Greenspan dodając, że „…żadna recesja przynajmniej w ostatnim półwieczu nie zaczęła się od okresu zmniejszania zadłużenia”.

Jego wniosek opiera się na spojrzeniu na inwestycje kapitałowe z sześciomiesięcznym opóźnieniem jako przybliżonej oceny, kiedy firmy decydują się na przeznaczenie środków, a następnie podzieleniu ich przez przepływy pieniężne. 

Jestem ostrożny, jeśli chodzi o perspektywy długoterminowe, obecnie  osiągamy roczną stopę wzrostu realnego PKB wynoszącą 2 proc. i nie wydaje się, byśmy pogrążyli się w recesji pomimo znacznego spowolnienia wzrostu gospodarczego - powiedział Greenspan.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu