Greenspan-Fed nie wykorzystał wszystkich możliwości

19-11-2002, 20:57

WASZYNGTON (Reuters) - Prezes Zarządu Rezerwy Federalnej, Alan Greenspan powiedział we wtorek, że bank centralny nie wykorzystał jeszcze wszystkich dostępnych mu narzędzi polityki monetarnej służących do pobudzenia gospodarki i ograniczenia inflacji.

"Jeszcze daleko nam do sytuacji, w której możliwości Fed byłby ograniczone" - powiedział Greenspan, odpowiadając na pytania przed Radą ds. Stosunków Międzynarodowych.

Ostatnio Fed obniżył stopy procentowe o 50 punktów bazowych aby pobudził słabnące ożywienie gospodarcze.

Zdaniem wielu ekonomistów przy stopach procentowych na najniższym poziomie od 40 lat, Zarząd Rezerwy Federalnej ma mniejsze zdolność wpływania na wzrost gospodarczy i inflację.

Greenspan ostrzegł również, że ożywienie jest obecnie utrudnione z powodu płytkiej recesji w USA w ubiegłym roku.

"Recesja była bardzo płytka i (...) dlatego szybkie ożywienie jest bardzo utrudnione" - dodał.

Wypowiadając się na temat sytuacji gospodarczej na świecie, prezes Fed ostrzegł, że "ograniczenia strukturalne" osłabiają ożywienie, szczególnie w Europie i Japonii.

"Polityka pieniężna i fiskalna nie jest w stanie sobie z tym poradzić, jedynie krótkoterminowo. Tego typu problemy strukturalne wymagają bezpośredniego działania" - dodał Greenspan.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Greenspan-Fed nie wykorzystał wszystkich możliwości