Greenspan: stopy wzrosną niedługo i gwałtownie

opublikowano: 18-08-2016, 18:44

Były wieloletni szef Fed, Alan Greenspan, oczekuje, że stopy procentowe zaczną rosnąć w USA już wkrótce i prawdopodobnie w szybkim tempie.

- Nie wyobrażam sobie, że możemy utrzymać ten poziom stóp procentowych jeszcze przez dłuższy czas – powiedział Greenspan. - Muszą zacząć rosnąć, a kiedy to się stanie, może nas zaskoczyć tempo w jakim będzie się to działo – dodał.

Alan Greenspan
Bloomberg

Rentowność obligacji 10-letnich USA wynosi obecnie 1,55 proc. Na początku roku wynosiła 2,27 proc.

Greenspan powtórzył swoje wcześniejsze ostrzeżenie, że gospodarka USA może zmierzać ku stagflacji, czyli okresu niskiego wzrostu i wysokiej inflacji.

- Jej wczesne stadium zaczyna być widoczne, bo jednostkowy koszt pracy zaczął rosnąć, a tempo wzrostu podaży pieniądza przyspieszyło – powiedział.

Były szef Fed jest pesymistą jeśli chodzi o szanse przetrwania eurolandu w obecnej postaci.

- On się załamie jak pokazują znaki w wielu różnych obszarach – powiedział Greenspan.

Jego zdaniem, unia walutowa 19. europejskich państw nie może działać, bo próbuje połączyć różne kultury i postawy wobec inflacji północy i południa Europy. Jego zdaniem, czułe na punkcie inflacji państwa północnej Europy, jak Niemcy i Austria, mogą same stworzyć unię walutową, choć nie jest do końca jasne, jaką ekonomiczną korzyść miałyby z tego odnieść.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane