Grelowski: Niższe stopy nie oznaczają, że kredyty będą tańsze

PAP
opublikowano: 27-01-2009, 16:07

Obniżenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) nie musi oznaczać, że kredyty dla firm będą tańsze i  bardziej dostępne - powiedział PAP przewodniczący Rady Głównej Business Centre Club Maciej Grelowski.

Na zakończonym we wtorek posiedzeniu RPP obniżyła stopy procentowe o 75 pkt bazowych; główna stopa NBP wyniesie nie mniej niż 4,25 proc. - podała RPP w komunikacie.

"Skala obniżek dokonanych przez RPP jest zgodna z oczekiwaniami rynku. Powinna przyczynić się do zmniejszenia oprocentowania pożyczek na rynku międzybankowym, a także kredytów udzielanych przez banki" - powiedział Grelowski.

Podkreślił jednak, że banki udzielając kredytów dla przedsiębiorców zwiększają marże. W rezultacie kredyty nie stają się tańsze w takim stopniu, w jaki następują obniżki stóp przez RPP.

Przewodniczący Rady Głównej Business Centre Club (BCC) wyraził również obawę, że znaczne cięcia stóp przez RPP mogą spowodować osłabienie złotego wobec euro, dolara czy franka szwajcarskiego.

"Po obniżeniu stóp inwestowanie w złotego stanie się mniej atrakcyjne dla międzynarodowych inwestorów. To może doprowadzić do dalszego osłabienia złotego" - powiedział Grelowski.

"Trzeba również liczyć się z obniżeniem oprocentowania depozytów. Oznacza to, że oszczędzanie stanie się mniej atrakcyjne" - podkreślił Grelowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane