Grenlandia zarobi na ociepleniu

opublikowano: 12-02-2019, 22:00

Topnienie lodowców na Grenlandii powoduje zmywanie do morza olbrzymich ilości osadów, co otwiera nowe możliwości przed jej gospodarką.

Impulsem wzrostowym może być wydobywanie i eksport piachu i żwiru — wynika z raportu duńskich i amerykańskich naukowców opublikowanego w „Nature Sustainability”. W 2017 r. globalny popyt na piasek wynosił 9,55 mld ton, a wartość rynku szacowano na 99,5 mld USD. Eksperci prognozują, że w 2100 r. sięgnie ona 481 mld USD, co będzie wynikało z coraz większego niedoboru surowca. To oznacza, że przed zamieszkaną przez 56 tys. ludzi Grenlandią otwierają się duże możliwości. David Boertmann z Uniwersytetu Aarhus powiedział, że na Grenlandii już wydobywa się piasek, ale tylko na potrzeby lokalnego budownictwa. Mette Bendixen z Uniwersytetu Kolorado podkreśla, że piasek już jest transportowany na duże odległości, np. z Vancouver do Los Angeles czy z Australii do Dubaju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy