Griffin poluje na słonie

Grupie Griffin polski rynek przestał już wystarczać. Myśli o giełdzie, by zdobyć kapitał na realizację ambitnych planów.

Przemysław Krych, prezes Griffin Real Estate, w weekendy preferuje ostrą jazdę na nartach, a od początku tygodnia analizuje słupki danych, by znaleźć najbardziej efektywny sposób pozyskania kapitału na inwestycje — głównie nieruchomościowe. W biznesie idzie jak burza.

HOTELE OŻYWIĄ RYNEK: Przemysław Krych, prezes Griffin Real Estate, wprowadza na polski rynek nieruchomości nowe pomysły. Od kilku lat rozwija akademiki na wynajem, teraz przychodzi czas na platformę hotelarską.
Zobacz więcej

HOTELE OŻYWIĄ RYNEK: Przemysław Krych, prezes Griffin Real Estate, wprowadza na polski rynek nieruchomości nowe pomysły. Od kilku lat rozwija akademiki na wynajem, teraz przychodzi czas na platformę hotelarską. ARC

— Jesteśmy chyba największą, a na pewno najbardziej zdywersyfikowaną grupą działającą w sektorze nieruchomości w Polsce. Zarządzamy aktywami wartości około 5 mld EUR. Jesteśmy wśród największych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i chcemy stać się znaczącym graczem również w skali całego kontynentu — mówi Przemysław Krych. Grupa Griffin Real Estate powiększyła w ubiegłym roku zarządzane aktywa nieruchomościowe o prawie 2 mld EUR. W tym chce nadal rosnąć.

— Zapolowaliśmy właśnie na trzy słonie, czyli na trzy portfele nieruchomości, z których najmniejszy ma wartość około 500 mln EUR. Dwa z nich posiadają aktywa lokowane w Polsce i za granicą — mówi Przemysław Krych.

Griffin Real Estate, założony przez Przemysława Krycha i współzarządzany przez Macieja Dyjasa, operuje aktywamipogrupowanymi w kilku platformach inwestycyjnych. Dywidendowy Echo Polska Properties jest uplasowany na giełdzie w Johannesburgu i konsoliduje rodzimy rynek galerii handlowych. Echo Investment to z kolei jeden z największych polskich deweloperów w segmencie komercyjno-mieszkaniowym. Grupa Griffin Real Estate to także sieć akademików Student Depot, Resi4Rent (mieszkania na wynajem) i Griffin Property Finance, koncentrujący się na finansowaniu projektów z rynku nieruchomości. Najwięcej może się dziać w tym roku w portfelu handlowych i biurowych nieruchomości — Griffin Real Estate. Z informacji „PB” wynika, że spółka od kilku miesięcy wraz z doradcami prowadzi analizy dotyczące ścieżki pozyskania kapitału na rozwój. Chce dzięki temu sfinansować kolejne akwizycje. W branży sporo się mówi o przygotowaniach do wejścia na parkiet.

— Debiut giełdowy portfela o wartości 500 — 600 mln EUR to jedna z opcji. Rozważamy IPO na różnych rynkach europejskich, ale także poza Europą — interesujące są parkiety w Singapurze lub Toronto. To portfel na tyle duży i zdywersyfikowany, że jest atrakcyjny dla inwestorów międzynarodowych — mówi Przemysław Krych. Griffin organizuje aktywo tak, by przypominało strukturą klasyczny REIT — czyli pozwalało na osiąganie stabilnych dywidend.

— W tym momencie wszelkie scenariusze alternatywne są rozważane na równi z IPO. Decyzję podejmiemy pod koniec lutego. Będzie ona uzależniona od zachowania rynków w obliczu brexitu i prezydentury Donalda Trumpa. Nie będzie na nią miała wpływu rodzima legislacja dotycząca REITów, której powstanie i kształt są wciąż niepewne — mówi Przemysław Krych. Perspektywę debiutu na giełdzie ma też Student Depot. Tyle, że akademiki pozyskały właśnie finansowanie z kilku banków, w tym 27 mln EUR z EBOR. Kolejna platforma Griffina — Resi4Rent, budująca portfel 7-8 tys. mieszkań na wynajem, pozyskała już 100 mln EUR od inwestorów. Griffin znany jest z nowatorskich pomysłów na rynku nieruchomości i chce zaskakiwać kolejnymi.

— Chcemy powołać podmiot zajmujący się hotelami. Analizujemy możliwość akwizycji w tym obszarze. Takie aktywa będziemy chcieli później uporządkować, by stworzyć platformę, która będzie mogła się stać podstawą do dalszego rozwoju — mówi Przemysław Krych. Styl działania Przemysława Krycha i Macieja Dyjasa najlepiejobrazuje to, co wydarzyło się w Echo Investment przez ostatnich 18 miesięcy. Kupili spółkę, szybko zbudowali nowy zespół menadżerski i wraz z nim ją zreorganizowali. Następnie pozyskali inwestora na część aktywów, które wprowadzili na giełdę, by uzyskać zdolność pozyskiwania dalszego kapitału.

— Kluczowe jest przyspieszenie tempa obrotu dodatkowym kapitałem, co umożliwia nam szybsze zarobki i realizację większych projektów, które poprzez efekt skali pozwalają zmniejszać koszty. Giełdy — i to w różnych miejscach świata — to jeden z naszych preferowanych sposobów realizacji inwestycji — mówi Przemysław Krych.

OKIEM EKSPERTA

Strategia bez kompromisów
MICHAŁ ĆWIKLIŃSKI, dyrektor inwestycyjny firmy Savills

Griffin wie, jak robić pieniądze na nieruchomościach. Pozyskując kapitał na rozwój przez giełdę, może skupić się na strategii, którą obrał i nie jest zmuszony do kompromisów z koinwestorem, które mogłyby zahamować tempo rozwoju spółki. Ponadto obecność na giełdzie umożliwia mu stosunkowo łatwe pozyskiwanie kapitału. Wejście Griffina w segment hotelowy wpisuje się w ogólnoświatową tendencję dywersyfikacji alokacji kapitału. Zwroty z inwestycji w nieruchomości spadają, więc inwestorzy szukają alternatywnych klas aktywów. Hotele to kolejny typ inwestycji przeżywający renesans w Polsce i na świecie. Plany wyjścia Griffin Real Estate na zagraniczne rynki to kolejny element obniżający ryzyko grupy, umożliwiający łatwiejsze zbilansowanie ewentualnej dekoniunktury w jednym kraju.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu