Grunt to dobra inwestycja

opublikowano: 20-08-2018, 22:00

Średnia cena gruntów przeznaczonych pod domy jednorodzinne wzrosła na pięciu dużych polskich rynkach o 2,6-6,9 proc. r/r w 2017 r.

Dane, przytaczane przez firmę Emmerson Evaluation, specjalizującą się w wycenie nieruchomości,dotyczą Warszawy, Trójmiasta, Poznania, Krakowa i Wrocławia.

Zobacz więcej

Fot: Grzegorz Kawecki, Puls Biznesu

— Grunty pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną cieszą się wysokim zainteresowaniem, ponieważ budowa domu jest coraz częściej rozważana jako alternatywa dla kupna mieszkania. Nie obserwujemy na rynku widocznych przesłanek ku temu, aby ceny gruntów w najbliższym czasie miały zacząć spadać. Obecna dobra koniunktura na rynku gruntów pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną to naturalny trend, który jest efektem równocześnie rosnących cen gruntów deweloperskich i cen mieszkań. Podwyżki mogą czekać szczególnie lokalizacje, które są postrzegane jako modne, prestiżowe lub w niedalekiej przyszłości zyskają na popularności w związku z budową nowej infrastruktury komunikacyjnej — mówi Robert Korczyński, członek zarządu Emmersona Evaluation.

W Warszawie średnia cena mkw. gruntu wzrosła w 2017 r. do 620 zł z 580 zł rok wcześniej, w Trójmieście — do 390 zł z 380 zł, w Poznaniu — do 370 zł z 350 zł, w Krakowie — do 330 zł z 320 zł, a we Wrocławiu — do 320 zł z 300.

Co ciekawe, dane te znacząco odbiegają od tych, prezentowanych przez serwis Otodom. pl. Według nich, w czerwcu 2018 r. ofertowa cena mkw. w Warszawie wynosiła 800 zł, w Poznaniu 567 zł, a w Krakowie 520 zł. We Wrocławiu oczekiwano średnio 454 zł, w Gdańsku 400 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy