Grupa Azoty zainwestuje mniej

opublikowano: 08-11-2018, 22:00

Nie 1,6 mld zł, ale tylko 1,1 mld zł mają wynieść tegoroczne inwestycje największej polskiej grupy chemicznej.

Zarząd Grupy Azoty twardo dotychczas deklarował, że jej CAPEX w tym roku sięgnie 1,6 mld zł. Dlatego czwartkowa deklaracja o ścięciu planów inwestycyjnych aż o 0,5 mld zł mogła być zaskoczeniem.

— Podjęliśmy decyzję o optymalizacji harmonogramu inwestycyjnego. Z żadnej inwestycji nie rezygnujemy, bo nie ma takiej potrzeby, ale część z nich przesuniemy na później — stwierdził Paweł Łapiński, wiceprezes spółki.

Wyjaśnił, że redukcja nakładów inwestycyjnych na ten rok jest równa spadkowi wyniku EBITDA w okresie od stycznia do września. Dotychczasowe tegorocznenakłady Grupy Azoty sięgnęły 0,77 mld zł. Spółka priorytetowo traktuje inwestycję w zakład produkujący polimery w Policach.

— Ten projekt przebiega bez najmniejszych zakłóceń i mam nadzieję, że w 2019 r. rozpoczniemy budowę — powiedział prezes Wojciech Wardacki.

— Staramy się nawet przyśpieszyć działania, bo sytuacja rynkowa jest dobra, a nasi konkurenci się spóźniają z inwestycjami — dodał Paweł Łapiński.

Wartość tej inwestycji jest szacowana na 1,3 mld USD (obecnie 4,87 mld zł), z czego wkład samej Grupy Azoty ma wynieść 1,2 mld zł. Resztą będzie pochodzić od firm zewnętrznych, które być może zostaną w przyszłości akcjonariuszami spółki produkującej polimery. Nie jest to jednak przesądzone, bo jedna z możliwych form finansowania przedsięwzięcia to tzw. dług podporządkowany. Grupa Azoty chce sobie zagwarantować nad nim kontrolę i dlatego jej udziały mają wynieść co najmniej 51 proc. Policka fabryka zgodnie z obecnym harmonogramem ma być uruchomiona pod koniec 2022 r. Menedżerowie Grupy Azoty deklarują, że choć w ostatnim kwartale wypracowała gorsze wyniki, to chcą, aby tak jak do tej pory dzieliła się zyskami z akcjonariuszami.

— Wolą spółki jest wypłata dywidendy, ale decyzję będziemy podejmować w przyszłym roku po ocenie warunków rynkowych i wyników. W polityce dywidendowej mamy ustalone ramy i na pewno w nich będziemy się poruszać — stwierdził Wojciech Wardacki.

Jego zdaniem, wypłata będzie korzystna także z punktu widzenia notowań Grupy Azoty, ponieważ dla wielu inwestorów dywidenda jest istotnym argumentem za inwestowaniem w spółkę.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy