Grupa Energynat integruje elementy OZE-energetycznej układanki

Partnerem publikacji jest Energynat
opublikowano: 18-12-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Energynat to jedna z najszybciej rozwijających się firm z branży odnawialnych źródeł energii w Polsce. Portfolio jej usług pokrywa dziś cały łańcuch energetyczny, a Grupa Energynat to pierwszy w kraju integrator usług energetycznych z obszaru OZE.

Obok ugruntowanej pozycji rynkowej w dziedzinie importu i hurtowej dystrybucji Grupa Energynat stawia na dynamiczny rozwój segmentu instalacji OZE oraz obrotu energią, kreując innowacyjne rozwiązania na rzecz transformacji energetycznej firm i samorządów.

Pomysły i projekty:Energynat stawia na kolejne projekty biznesowe, które umocnią pozycję rynkową firmy i umożliwią jej równie spektakularne wzrosty w kolejnych latach. Na zdjęciu od lewej: Ernest Waś, Daniel Raczkiewicz, Paweł Kozłowski i Marcin Bugajski.
Pomysły i projekty:Energynat stawia na kolejne projekty biznesowe, które umocnią pozycję rynkową firmy i umożliwią jej równie spektakularne wzrosty w kolejnych latach. Na zdjęciu od lewej: Ernest Waś, Daniel Raczkiewicz, Paweł Kozłowski i Marcin Bugajski.

– Naszą misją, którą konsekwentnie realizujemy w ramach Grupy Energynat, jest napędzanie transformacji energetycznej firm i samorządów. Dzisiaj bez wątpienia jesteśmy jedną z najszybciej rozwijających się polskich firm z branży OZE, czego potwierdzeniem jest tytuł Gazeli Biznesu, który otrzymujemy kolejny rok z rzędu. To ogromne wyróżnienie, ale też potwierdzenie, że na stałe dołączyliśmy do czołówki polskich dystrybutorów. Obecnie stawiamy na kolejne projekty biznesowe, które umocnią naszą pozycję rynkową i umożliwią równie spektakularne wzrosty w kolejnych latach – mówi Marcin Bugajski, prezes Energynatu.

W 2022 r. Energynat kolejny rok z rzędu utrzymał wzrost przychodów. Dynamiczny rozwój to w dużej mierze zasługa zintegrowanego modelu biznesowego firmy, ekspansji działań z obszaru dystrybucji na rynki zagraniczne oraz ukierunkowania na klienta biznesowego i samorządowego. Źródłem sukcesu firmy jest także kompetentny i zaangażowany zespół, który, jak potwierdzają przedstawiciele zarządu, jest największą siłą tej organizacji.

Obrót energią

Decyzją prezesa Urzędu Regulacji Energetyki spółka w 2022 r. otrzymała koncesję na obrót energią elektryczną, stając się tym samym podmiotem integrującym w ramach Grupy wszystkie elementy kompletnego łańcucha energetycznego, opartego na odnawialnych źródłach energii.

– Kompleksowy zakres usług, oferowany w ramach grupy naszych spółek, jest zdecydowanym wyróżnikiem oferty Energynatu, która skupia teraz wszystkie „elementy OZE-energetycznej układanki”. Obecnie tylko nasza oferta usług i rozwiązań OZE, w ramach jednej Grupy, pokrywa cały łańcuch energetyczny – doradztwo, import i dystrybucję sprzętu PV, wykonanie instalacji oraz obrót energią – mówi Paweł Kozłowski, COO Grupy Energynat.

– Jesteśmy doświadczoną i stabilną finansowo spółką energetyczną, która swoją działalność na rynku obrotu energii rozpoczyna bez ryzykownego portfela kontraktów – to nasza ogromna przewaga. Co więcej, wchodzimy na rynek z blisko 100 GWh portfelem energii z OZE, który do końca 2023 r. planujemy podwoić. Działalność Energynatu w obszarze obrotu wyróżnia przede wszystkim indywidualne podejście do klienta i elastyczna oferta produktowa – dodaje Daniel Raczkiewicz, członek zarządu i ekspert rynku energii.

Dla gmin

Grupa Energynat oprócz oferty dla biznesu działa równie aktywnie na rzecz transformacji energetycznej polskich samorządów, wychodząc znacząco poza obszar projektowania i montażu instalacji fotowoltaicznych. Sztandarowym projektem realizowanym obecnie przez spółkę Energynat Solutions dla samorządów jest wdrożenie autorskiej koncepcji Gminy Samowystarczalnej Energetycznie. W efekcie bilans roczny energii elektrycznej wytworzonej z należących do gminy źródeł wytwórczych OZE i zużytej przez właściwe jej jednostki infrastruktury gminnej zostanie zrównoważony, dzięki czemu gmina dla własnych potrzeb osiągnie samowystarczalność energetyczną. Projekt będzie realizowany w formule ESCO, dzięki czemu samorząd nie ponosi wydatków inwestycyjnych, co znacznie przyspiesza proces transformacji energetycznej.

– Trudny dla branży 2022 r. zamykamy ze wzrostem przychodów, utrzymując dynamikę rozwoju i realizując wszystkie zaplanowane cele biznesowe. Mocna pozycja rynkowa to silny fundament, na którym będziemy budować kolejne sukcesy. Nie zwalniamy tempa. W roku 2023 tylko działalność związana z obrotem energią przyniesie nam kolejne 100 mln zł, a skonsolidowane przychody Grupy prognozujemy na ponad 400 mln zł – mówi prezes Marcin Bugajski.

Zarząd spółki stawia też na dalszy rozwój w obszarze dystrybucji, oczekując znaczących wzrostów szczególnie z działalności na rynkach zagranicznych oraz dzięki rosnącemu popytowi na magazyny energii. Motorem napędowym Grupy w kolejnych latach będzie komercjalizacja flagowego projektu Gminy Samowystarczalnej Energetycznie oraz działalność spółki obrotu. Energynat podkreśla, że celem Grupy jest osiągnięcie przychodów na poziomie 1 mld zł do 2025 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane