Grupa Tata odkupiła linie Air India

  • PAP
opublikowano: 08-10-2021, 18:06

Grupa Tata, po wygranym przetargu odkupiła w ramach prywatyzacji linie lotnicze Air India, założone w 1932 roku przez tę firmę. Rząd Indii liczy na sfinalizowanie tej transakcji do końca 2021 roku - podaje w piątek agencja Bloomberg.

Samolot linii lotniczych Air India
Samolot linii lotniczych Air India
Bishnu Sarangi /Pixabay

Po 68 latach flagowy przewoźnik Indii wróci do firmy, która była jego założycielem. Rząd Indii znacjonalizował Air India w 1953 roku.

Proces prywatyzacji zadłużonych i od wielu lat niedochodowych linii lotniczych rozpoczął się w 2017 roku.

W portfolio Tata Group będzie to trzeci przewoźnik oprócz AirAsia i Vistara.

Umowa dotycząca prywatyzacji Air India przewiduje, że nowy właściciel, znany też jako Tata Sons, nie będzie mógł zwalniać pracowników linii przez rok.

Założycielem grupy Tata i Air India był słynny przedsiębiorca i filantrop, a zarazem pierwszy licencjonowany pilot w Indiach J.R.D. Tata. Holding jest teraz wielobranżowym gigantem i m.in. właścicielem koncernu motoryzacyjnego Jaguar Land Rover.

Linie Air India nie były dochodowe od 2007 roku, ale ich nabycie oznacza dla Grupy Tata przejęcie ponad stu samolotów, tysięcy wyszkolonych pilotów i członków załóg oraz lukratywnych stanowisk na wielu lotniskach świata, włącznie z londyńskim Heathrow - pisze Bloomberg.

Wkrótce po ogłoszeniu informacji o wygraniu przetargu na Air India firma Tata podziękowała indyjskiemu rządowi za wprowadzenie polityki otwierania poszczególnych sektorów dla prywatnych przedsiębiorców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane