Grupy decyzyjne oraz śmieciowe

opublikowano: 24-06-2019, 22:00

Komentarz kilka dni po wyborach do Parlamentu Europejskiego (PE) zatytułowałem „Sukces krajowy i boczny tor w PE”.

Dotyczyło to marginalizacji w Brukseli/Strasburgu zwycięskiej ekipy Prawa i Sprawiedliwości. Przez kilka następnych tygodni trwały w PE partyjne podchody i próby konsolidacyjne. Zgodnie z regulaminem minimalna liczebność grupy politycznej wynosi 25 europosłów reprezentujących co najmniej siedem państw. Aktualny stan tych powyborczych układanek przedstawia ramka poniżej.

Matteo Salvini i Marine Le Pen zmontowali w PE grupę Tożsamość i Demokracja, ale o znaczeniu marginalnym.
fot.Pierre Teyssot-MAXPPP-Forum

Generalne wnioski z tegorocznych wyborów do PE są dosyć paradoksalne. Na szczęście nie spełniło się unijne czarnowidztwo i partie eurosceptyczne płyną w bocznym nurcie PE, pozostając zresztą w konflikcie wewnętrznym, wykluczającym zmontowanie jednolitej grupy. Istotne przesunięcia nastąpiły natomiast w obozie prounijnym i prointegracyjnym. Znany nam od wstąpienia Polski do UE w 2004 r. duopol chadecko-socjalistyczny, dzielący wszystkie najważniejsze stanowiska, w tym m.in. na 2,5-letnie połówki kadencji fotel przewodniczącego PE, musi przyjąć do wiadomości powrót do gry liberałów. Zyskali oni zastrzyk mandatów ekipy Emmanuela Macrona i z tej okazji dokonali rebrandingu w grupę Odnówmy Europę. Właśnie okoliczność, że udziałowców realnej unijnej władzy jest obecnie trzech, a nie dwóch, sparaliżowała szczyt Rady Europejskiej w minionym tygodniu. Wcale nie lepsza jest perspektywa poprawkowego szczytu w najbliższą niedzielę, a także wybrania 2 lipca przewodniczącego PE.

Inny paradoks polega na tym, że wiele partii, które wygrały eurowybory w skali ich krajów — trafiło w PE na margines. Prześledźmy sześć największych państw: Niemcy — ekipa CDU/CSU współtworzy największą grupę, czyli decyzyjną; Wielka Brytania — partia Brexit zasiliła wolnościową grupkę siódmą co do wielkości, czyli śmieciową; Francja i Włochy — zwycięskie ekipy Marine Le Pen i Matteo Salviniego utworzyły grupę tożsamościową, piątą w kolejności, czyli śmieciową; Hiszpania — socjaliści współtworzą grupę drugą, czyli decyzyjną; Polska — PiS absolutnie przeważa w swojej dotychczasowej grupie konserwatystów i reformatorów, ale spadła ona z miejsca trzeciego aż na szóste, zatem to naprawdę śmieciówka. Jedynym jej wkładem w decyzyjność i dorobek PE będzie obsadzenie otrzymanego z rozdzielnika fotela jednego z 14 wiceprzewodniczących oraz możliwość pogadania w debatach. To strasznie mało…

Grupy Parlamentu Europejskiego

(kadencję 2019-24 rozpoczyna w składzie 751-osobowym)

  • Europejska Partia Ludowa — 182 (w tym PO — 14, PSL — 3)
  • Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów — 153 (w tym SLD — 5, Wiosna — 3)
  • Odnówmy Europę (poprzednio — Liberałowie i Demokraci) — 108
  • Zieloni / Wolne Przymierze Europejskie — 75
  • Tożsamość i Demokracja — 73
  • Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy — 63 (w tym PiS — 26)
  • Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej — 43
  • Zjednoczona Lewica Europejska / Nordycka Zielona Lewica — 41
  • Niezrzeszeni — 7
  • Inni — 6
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane