Czytasz dzięki

Gry mobilne urosną dwucyfrowo

opublikowano: 04-06-2020, 22:00

Gracze spędzają więcej czasu z telefonem i więcej wydają. Pandemia działa jak dopalacz.

Według najnowszych prognoz firmy analitycznej Newzoo gry mobilne wygenerują w tym roku 77,2 mld USD przychodów, czyli o 13,3 proc. więcej niż w ubiegłym. Kolejne lata też mają przynieść wzrost — w 2023 r. wartość rynku sięgnie 102,2 mld USD. Według Newzoo kwarantanna i zakaz podróży związane z COVID-19 doprowadziły do znacznego wzrostu zaangażowania konsumentów w gry mobilne, szczególnie na takich rynkach jak Azja, Bliski Wschód i Ameryka Łacińska. Firma zaobserwowała nawet niewielki wzrost użycia tabletów w I kwartale 2020 r. — był to pierwszy taki przypadek od prawie dwóch lat. Przyczyniły się do tego głównie Chiny, które były zablokowane przez cały kwartał. Wydłużenie czasu poświęcanego przez użytkowników na granie zaowocuje wzrostem przychodów branży. Z uwagi na fakt, że tylko część graczy udaje się przekształcić w płatników, wzrost zaangażowania musi być znacznie wyższy niż spodziewany wzrost przychodów — szczególnie w przypadku Androida, dominującegosystemu operacyjnego na wielu wschodzących rynkach.

Przychody z gier Google Play urosną w tym roku o 15 proc. do 27,8 mld USD, co oznacza, że będą odpowiadały za 36 proc. globalnych wpływów sektora. Apple Store wygeneruje 38,8 mld USD przychodów z gier mobilnych (o 10,3 proc. więcej niż rok temu), czyli nieco ponad połowę światowych przychodów. Pozostałe 10,6 mld USD będzie pochodzić z zewnętrznych sklepów z aplikacjami na Androida. Newzoo szacuje, że globalna liczba użytkowników smartfonów urośnie w tym roku o 6,7 proc. do 3,5 mld, co oznacza wzrost puli graczy i potencjalnych płatników na kolejne lata. W 2023 r. ich liczba ma się zwiększyć do 4,2 mld.

Do wzrostu rynku gier mobilnych w najbliższych latach najbardziej przyczynią się rynki wschodzące, takie jak Azja Południowo-Wschodnia, Bliski Wschód i Afryka Północna, Afryka Subsaharyjska i Ameryka Łacińska. W 2023 r. Chiny, USA i Japonia nadal będą trzema największymi rynkami.

Newzoo w maju szacowało, że przychody całej branży gier wzrosną w tym roku o 9,3 proc. do 159,3 mld USD. W 2023 r. wartość rynku ma przekroczyć 200 mld USD.

987c9ee0-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Rynek gier
Newsletter z wiadomościami nt. branży gamingowej oraz polskich producentów gier komputerowych.
ZAPISZ MNIE
Rynek gier
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Newsletter z wiadomościami nt. branży gamingowej oraz polskich producentów gier komputerowych.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane