GTC chce zrealizować w 2007 r. 45 inwestycji

Internet Securities
14-11-2006, 16:29

Obecnie GTC jest obecne w 7 polskich miastach, gdzie w fazie realizacji jest 17 inwestycji o powierzchni 260 tys. m. kw. netto.

Globe Trade Centre (GTC) spodziewa się, że w 2007 roku będzie realizował lub zakończy 45 inwestycji, dających łącznie 650 tys. m. kw. powierzchni do wynajęcia netto, zapowiedział we wtorek Eli Alroy, przewodniczący rady nadzorczej GTC.

„Tempo inwestycji rośnie, dlatego spodziewamy się, że w przyszłym roku rozpoczniemy lub całkowicie zakończymy 45 inwestycji, dzięki którym powierzchnia do wynajęcia netto wyniesie 650 tysięcy metrów kwadratowych” – powiedział Alroy podczas konferencji prasowej.

W tym roku GTC pozyskało 17 projektów umożliwiających wybudowanie 576 m. kw. powierzchni netto. Powierzchnia biurowa to 290 tys. m. kw., powierzchnia handlowa 36 tys. m. kw., a mieszkaniowa – 250 tys. m. kw.

Obecnie GTC jest obecne w 7 polskich miastach, gdzie w fazie realizacji jest 17 inwestycji o powierzchni 260 tys. m. kw. netto.

W trzecim kwartale zysk netto GTC wyniósł 100 mln USD, co oznacza wzrost o 134% licząc rok do roku. Po dziewięciu miesiącach zysk netto sięgnął 234 mln zł.

W trzecim kwartale 2006 r. zysk z aktualizacji wyceny nieruchomości GTC sięgnął 115 mln USD. Kwota ta uwzględnia spodziewany zysk netto ze sprzedaży Mokotów Business Park (40 mln USD przed opodatkowaniem) oraz zyski z aktualizacji innych zakończonych inwestycji. Aktualizacja wyceny Galerii Mokotów przyniosła 40 mln USD.

Wskaźnik zwrotu na kapitale (ROE) po trzech kwartałach wyniósł 57%.

„Przejęcia w 2006 roku będą generowały dalsze zyski. Jesteśmy w stanie utrzymać ten poziom zwrotu na kapitale” – powiedział Erez Bonie, dyr. finansowy GTC.

Przychody operacyjne wyniosły 76,2 mln USD na koniec września. Przychody ze sprzedaży mieszkań wyniosły 16,3 mln USD w okresie I-III kw. 2006, zaś przychody z najmu 59,9 mln USD. Marża brutto na działalności operacyjnej wyniosła 47,4 mln USD.

W trzecim kwartale GTC rozpoczęło działalność na Ukrainie i sfinalizowała umowę z EBOiR, który zakłada objęcie przez bank 10% udziałów w GTC Ukraina.

GTC jest już obecny także w Bułgarii i na Słowacji i Rumunii.

Łączna wielkość portfela inwestycji w Rumunii to 455 tys. m. kw., z czego 290 tys. przypada na GTC.

„Obecnie realizujemy 11 projektów w Rumunii. Są to zarówno powierzchnie handlowe, handlowe oraz powierzchnia mieszkalna” – powiedział Eli Alroy.

Alroy podkreślił, że wejście Rumunii do Unii Europejskiej w styczniu 2007 roku spowoduje przyspieszenie pozytywnych trendów na rynku nieruchomości.

„Zwiększyliśmy zaangażowanie na rynku mieszkaniowym w regionie. Obecnie realizujemy 8 tysięcy mieszkań, z czego udział GTC to 4,3 tys. apartamentów o łącznej powierzchni 465 metrów kwadratowych” – powiedział Alroy.

W tym roku spółka podpisała umowy sprzedaży lub gwarantowane zaliczką umowy przedwstępne łącznie na 280 apartamentów o wartości ponad 50 mln USD w Budapeszcie, Bukareszcie i Belgradzie.

Alroy dodał, że spółka chce się pozycjonować w średnim i wyższym segmencie rynku mieszkaniowego. Pierwszy zysk ze sprzedaży nieruchomości mieszkaniowych już rozpoczętych inwestycji spodziewany jest w końcu 2007 roku.

Na koniec września udział polskich projektów w zysku netto GTC wyniósł 56%, rumuńskich 25%, węgierskich 15%, serbskich 2%, a pozostałych 2%.

„Spodziewamy się, że do końca 2007 roku spadnie do poziomu poniżej 50%, ze względu na wzrost inwestycji w Rumunii, również skala inwestycji na Ukrainie będzie duża” – powiedział Mariusz Kozłowski, członek zarządu GTC.

Spółka poinformowała, że od pierwszego kwartału będzie publikować sprawozdania finansowe w euro, które stanie się podstawową walutą rozliczeniową. Zmiana ta nie powinna mieć znaczącego wpływu na wyniki finansowe. (DI, ISB)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / GTC chce zrealizować w 2007 r. 45 inwestycji