GTC spodziewa się trzech lat spokoju

EG
opublikowano: 09-07-2012, 00:00

Emisja akcji zakończyła się powodzeniem. Nadchodzi czas budowania i szukanie partnerów do inwestycji.

Szefowie Globe Trade Centre (GTC) po czerwcowym przydziale nowych akcji i zdobyciu 445 mln zł gotówki mogą odetchnąć.

— GTC nie ma problemów z płynnością. Działaliśmy z wyprzedzeniem, mając na uwadze zapadalność obligacji. Nasz plan, na który składały się głównie podniesienie kapitału i sprzedaż wybranych aktywów, zapewni nam odpowiedni poziom płynności, obniży poziom dźwigni finansowej i umożliwi realizację kolejnychinwestycji przez następne trzy lata — mówi Alain Ickovics, szef rady nadzorczej GTC.

Strategia dewelopera zakładała sprzedaż jednej–dwóch nieruchomości rocznie. W ubiegłym roku za 50 proc. udziałów w Galerii Mokotów dostał 555 mln zł. W połowie czerwca podpisał przedwstępną umowę sprzedaży kompleksu biurowego Platinium Business Park, za co ma od funduszu Allianz dostać 173 mln EUR. Alain Ickovics uważa, że takie tempo sprzedaży powinno się utrzymać w kolejnych latach — mimo trudniejszych warunków makroekonomicznych.

— Kolejnymi elementami planu są poprawa wyników operacyjnych oraz zdobywanie partnerów do inwestycji — mówi Alain Ickovics.

Pierwsza partnerska inwestycja GTC to długo zapowiadana galeria na Wilanowie, którą zbuduje wspólnie z Polnordem. Prace mają ruszyć w 2013 r. Za zeszłorocznymi złymi wynikami GTC stały duże odpisy aktualizacyjne nieruchomości, szczególnie z południa Europy. Wyniosły one łącznie 296 mln EUR. W wynikach za pierwszy kwartał spółka pokazała wreszcie pozytywną rewaluację o wartości 2 mln EUR. Czy kolejne straty są możliwe?

— To zależy od sytuacji makroekonomicznej w regionie, w którym działamy. Trwa wycena naszych nieruchomości na potrzeby raportu za pierwsze półrocze — mówi szef nadzoru dewelopera.

Według Macieja Krefty z Millennium DM, to właśnie wydarzenia makroekonomiczne są dziś największym niebezpieczeństwem dla spółki.

— To, co obecnie dzieje się z kolejnymi krajami południowej Europy, będzie wpływać na dostęp do finansowania nieruchomości, zarówno dla kupujących, jak też dewelopera. GTC jest w relatywnie dobrej sytuacji, bo to duży podmiot — mówi analityk. Najbliższe projekty GTC to dwa centra handlowe w Warszawie. Na razie spółka nie planuje zakupu działek.

— Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia inwestycji biurowych na wybranych rynkach poza Polską, tam gdzie popyt jest odpowiednio wysoki, ale decyzje będziemy podejmować bardzo ostrożnie — mówi Alain Ickovics.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: EG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu