GTC zainwestuje ponad 1,5 mld zł

Marcin Gesing
opublikowano: 19-03-2001, 00:00

GTC zainwestuje ponad 1,5 mld zł

Globe Trade Center szykuje inwestycje, których łączny koszt wyniesie 1,5 mld zł. Z wejściem na giełdę spółka poczeka na lepszą koniunkturę.

Wejście Globe Trade Center na GPW, planowane wstępnie na ubiegły rok, zostało odsunięte na czas nie określony z powodu słabej koniunktury na światowych rynkach. Deweloper może sobie na to pozwolić, bo nie ma problemów z finansowaniem inwestycji. Na początku roku GTC Galeria, spółka zależna od Globe Trade Center, otrzymała 123 mln USD (503,1 mln zł) kredytu od konsorcjum niemieckich banków hipotecznych: DePfa Bank i DePfa Deutsche Pfandbriefbank.

Na dużą skalę

W ciągu najbliższych dwóch lat firma rozpocznie budowę obiektów, których wartość sięgnie 1,5 mld zł. Największe inwestycje zaplanowane są na terenie Warszawy — ich wartość sięgnie 1 mld zł.

— W stolicy prowadzimy równolegle sześć projektów. Właśnie nabyliśmy działkę pod budowę osiedla mieszkaniowego — mówi Paweł Warzocha, dyrektor projektów GTC.

Jego koszt szacowany jest na 130 mln zł. Pierwszy etap inwestycji rozpocznie się na początku 2002 roku. W tym samym czasie ma też zacząć się budowa Centrum Biznesu Okęcie. W skład kompleksu, którego koszt szacowany jest na ponad 300 mln zł, wchodzić będzie siedem biurowców i hotel.

— W pierwszym etapie budowy powstaną dwa biurowce — zapowiada Paweł Warzocha.

Oddana do użytku w ubiegłym roku warszawska Galeria Mokotów (jej budowa pochłonęła 400 mln zł) zostanie wkrótce powiększona o nowy obiekt z powierzchnią handlową około 10 tys. mkw. Tuż obok już powstaje następne centrum biurowe GTC, składające się z czterech budynków. Łączny koszt tej inwestycji szacowany jest na 160 mln zł.

Trudny rynek

Specjaliści rynku nieruchomości ostrzegają, że w stolicy coraz trudniej jest znaleźć chętnych na powierzchnie biurowe.

— Nie możemy narzekać. Nasze powierzchnie w Mokotów Business Park są wynajęte w 98 proc. Sytuacja na rynku nie jest rzeczywiście łatwa, dlatego postanowiliśmy inwestować w biura o obniżonej klasie B, których wyposażenie można jednak w miarę zapotrzebowania najemców wzbogacać — zapewnia Paweł Warzocha.

Wyjątek stanowić będą inwestycje w Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu, gdzie spółka zbuduje centra biurowe klasy A. Wartość tych inwestycji wyniesie 360 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Gesing

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu