Gundlach: Fed wpycha gospodarkę w recesję

Tadeusz Stasiuk, CNBC
opublikowano: 22-09-2022, 11:37
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Jeffrey Gundlach, jeden z najbardziej znanych amerykańskich inwestorów zawodowych uważa, że obecna polityka Fed jest mocno spóźniona, a jej kontynuacja tylko wpycha gospodarkę w ramiona recesji.

Jeffrey Gundlach
Jeffrey Gundlach
Alex Flynn

Stojący na czele funduszu DoubleLine Capita Gundlach, określany królem obligacji, stwierdził po środowej podwyżce stóp, że Rezerwa Federalna powinna spowolnić tempo zaostrzania swojej polityki, podkreślając, że wiele z obecnych działań powinno być wykonane zdecydowanie wcześniej.

Fed powinien był zrobić więcej wcześniej. Wiadomo, że polityka monetarna ma zawsze opóźnione efekty. Obecnie jest zdecydowanie za mocno zacieśniana, a wynikiem tego skumulowania będzie recesja – powiedział Gundlach.

W opinii inwestora, założenie banku centralnego, że stopy wzrosną do 4,4 proc. do końca br. i 4,6 proc. w roku 2023 jest mocno na wyrost.

Nie wydaje mi się, by Fed był w stanie to osiągnąć, gdyż już wcześniej gospodarka będzie wykazywać oznaki poważnego osłabienia – wyjaśnił Gundlach.

Inwestor zwrócił uwagę, że odwrócona krzywa dochodowości na obligacjach „naprawdę świeci na czerwono z powodu problemów gospodarczych”.

W minioną środę (21.09) FOMC podwyższył stopy procentowe w USA o 75 pb, a benchmarkowa stawka wzrosła do przedziału 3-3,25 proc., najwyższego poziom,u od 2008 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane