Prognozy FOMC sygnalizują kiedy może nastąpić recesja w USA

opublikowano: 21-09-2022, 20:54
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Uczestnicy zakończonego w środę posiedzenia FOMC oczekują, że podwyżki stóp procentowych powyższą stopę bezrobocia z obecnych 3,7 proc. do 3,8 proc. w następnym kwartale i 4,4 proc. w ostatnim kwartale 2023 roku, informuje Reuters.

Agencja zwraca uwagę, że prognozowany wzrost stopy bezrobocia o 0,6 pkt. procentowego oznacza, że recesja może zacząć się do końca przyszłego roku. Powołuje się na tzw. regułę Sahm, nazwaną tak na cześć Claudii Sahm, byłej pracownicy Fed. Mówi ona, że gospodarka USA zwykle jest w recesji kiery trzymiesięczna średnia ruchoma stopy bezrobocia rośnie o pół punktu procentowego powyżej najniższej trzymiesięcznej średniej ruchomej stopy bezrobocia z poprzedzających 12 miesięcy. To minimum wynosi obecnie 3,56 proc.

Reuters przypomina, że historycznie kiedy stopa bezrobocia rośnie o pół punktu procentowego, to zwykle nadal idzie w górę jeszcze o 1-2 pkt. procentowe, o ile nie więcej. Agencja zwraca także uwagę, że w poprzednim „dot plot” z czerwca prognozowano, że stopa bezrobocia wzrośnie do 4,1 proc. dopiero w 2024 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane