Powell: nikt nie wie czy walka z inflacją nie spowoduje recesji

opublikowano: 21-09-2022, 21:09
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Fed podwyższy główną stopę dostatecznie wysoko, aby spowolnić wzrost i obniżyć inflację, powiedział na konferencji po ogłoszeniu decyzji w sprawie stóp szef banku centralnego USA Jerome Powell.

Po dwudniowym posiedzeniu Komitet Operacji Otwartego Rynku (FOMC) zdecydował w środę o trzeciej z rzędu podwyżce stóp procentowych o 75 pkt. bazowych. Na konferencji Powell powiedział, że jego główne przesłanie nie zmieniło się od czasu konferencji w Jackson Hole.

- Będziemy obniżać inflację aż to zrobimy – powiedział.

Jerome Powell, fot. Bloomberg
Jerome Powell, fot. Bloomberg

Przyznał jednocześnie, że „w pewnym momencie” właściwe będzie spowolnienie tempa podwyżek stóp. Ostrzegł przed przedwczesną obniżką stóp. Podkreślił, że nie dojdzie do niej dopóki nie będzie pełnego przekonania, że inflacja wraca do celu wynoszącego 2 proc. Szef Fed powiedział, że oczekiwania inflacyjne konsumentów i biznesu są nadal dobrze zakotwiczone. Jego zdaniem, nie ma wielu znaków jak dotąd, że następuje stygnięcie rynku pracy. Powell podkreślił, że nikt nie wie czy walka z inflacją nie spowoduje recesji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane