Spadki na rynkach akcji w USA przez „jastrzębi” Fed

opublikowano: 21-09-2022, 22:04
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Dow Jones spadał na zamknięciu o 522 pkt., czyli 1,7 proc.. Taką samą zniżką procentową kończył sesję S&P500. Nasdaq stracił 1,8 proc.

Środowa sesja na amerykańskich rynkach akcji przebiegała w oczekiwaniu na decyzję FOMC w sprawie wysokości stóp procentowych, a także publikację tzw. dot plot, czyli projekcji danych makro i dalszej ścieżki stóp. Dopiero kiedy to nastąpiło na rynkach doszło do ożywienia handlu i wyraźnego wzrostu zmienności. O ile podwyżka stóp o kolejne 75 pkt. bazowych nie była zaskoczeniem, to wyraźne obniżenie prognozy tegorocznego wzrostu gospodarczego USA z 1,7 proc. w czerwcu do zaledwie 0,2 proc. obecnie oraz podwyższenie prognozy końcowej wysokości głównej stopy w obecnym cyklu podwyżek psuło nastroje inwestorów. Nie poprawił ich szef Fed, Jerome Powell, nie pozostawiając złudzeń na konferencji po decyzji co do „jastrzębiej” determinacji banku centralnego w walce z inflacją. Dał do zrozumienia, że wbrew oczekiwaniom rynkowym, obniżek stóp nie należy spodziewać się przed 2024 rokiem. Rentowność obligacji 2-letnich USA, która jeszcze przed ogłoszeniem decyzji FOMC po raz pierwszy od 2007 roku pokonała 4 proc., utrzymała się powyżej tego poziomu. Umacniał się także dolar. Ostatnią godzinę handlu na rynku akcji zdominowała podaż, która przeważała we wszystkich segmentach rynku.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Staniało aż 94 proc. spółek wchodzących w skład S&P500 i 29 z 30 blue chipów ze Średniej Przemysłowej Dow Jones. Największe straty notowano w segmentach finansowym (-2,1 proc.), materiałowym (-2,2 proc.) i usług telekomunikacyjnych (-2,3 proc.). Spadły kursy prawie 68 proc. z ponad 3,7 tys. spółek z Nasdaq Composite. Wśród 20 spółek z indeksu o największej kapitalizacji spadły kursy 19. W grupie FAANG najmocniej staniały akcje Amazon.com (-2,8 proc.), a najmniej Apple (-1,7 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane