Goldman Sachs prognozuje wyższe tempo podwyżek stóp w USA

opublikowano: 22-09-2022, 08:34
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Po „jastrzębim” sygnale wysłanym w środę przez Fed, ekonomiści Goldman Sachs oczekują szybszego tempa podwyżek stóp procentowych w USA, informuje Bloomberg.

Goldman Sachs spodziewa się w listopadzie kolejnej, czwartej z rzędu podwyżki stóp przez Fed o 75 pkt. bazowych. W grudniu stopy mają wzrosnąć o 50 pkt. bazowych, a w lutym o 25 pkt. bazowych i osiągnąć szczytową wartość 4,5-4,75 proc. Wcześniej zespół ekonomistów banku prognozował dojście głównej stopy do 4,0-4,25 proc.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Zmiana oczekiwań Goldman Sachs wynika z przedstawionych w środę przez Fed projekcji danych makro i ścieżki stóp, tzw. dot plot. Zasugerowano w nich wzrost stóp jeszcze o 125 pkt. bazowych w tym roku.

Goldman Sachs podkreśla, że głównym czynnikiem, który będzie wpływać na ścieżkę stóp w 2023 roku jest to jak szybko nastąpi osłabienie wzrostu, zatrudnienia i inflacji.

- Choć jest ryzyko zmiany w obu kierunkach, to uważamy za większe, że będzie potrzebna wyższa stopa końcowa aby odwrócić przegrzanie niż że Fed zakończy podwyżki wcześniej – głosi raport.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane