GUS: bieżące i przyszłe nastroje konsumentów pogorszyły się

  • PAP
opublikowano: 17-04-2019, 10:18

Bieżące i przyszłe nastroje konsumentów były w kwietniu gorsze niż miesiąc wcześniej - podał w środę GUS.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, był niższy o 1,0 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie 7,2.

"Wśród składowych wskaźnika, niższą wartość niż przed miesiącem odnotowano dla ocen przyszłej i obecnej sytuacji ekonomicznej kraju (spadki odpowiednio o 4,7 i 4,0 pkt. proc.). Wartości wyższe niż przed miesiącem osiągnęły przede wszystkim oceny obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego oraz możliwości obecnego dokonywania ważnych zakupów (wzrosty odpowiednio o 2,8 i 0,9 pkt. proc.)" - napisano w komunikacie GUS.

W porównaniu do kwietnia 2018 roku obecna wartość BWUK jest niższa o 0,6 pkt. proc.

Z kolei wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, spadł o 1,2 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie 3,5.

GUS podaje, że na spadek wartości wskaźnika wpłynęły oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju oraz przyszłego poziomu bezrobocia (spadki odpowiednio o 4,7 i 1,7 pkt. proc.). Największy wzrost (o 1,7 pkt. proc.) odnotowano w przypadku oceny możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy.

W kwietniu WWUK osiągnął wartość o 2,2 pkt. proc. niższą niż w analogicznym miesiącu 2018 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy