GUS: produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 20 proc.

  • PAP
opublikowano: 19-09-2018, 10:38

Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa była w sierpniu wyższa w porównaniu z sierpniem ub.r. o 20 proc. - podał w środę Główny Urząd Statystyczny. Największy wzrost odnotowały firmy zajmujące się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej.

GUS wyjaśnił, że produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym, zrealizowana na terenie Polski przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej dziewięciu osób, była w sierpniu br. wyższa w porównaniu z sierpniem ub. roku o 20 proc. (przed rokiem wzrost o 23,6 proc.). W porównaniu do lipca br. produkcja była wyższa o 1,6 proc.

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano montażowa ukształtowała się na poziomie wyższym o 19 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku i o 1,6 proc. w porównaniu z lipcem br." - dodano w komunikacie.

GUS poinformował, że w stosunku do sierpnia ub.r. największy wzrost (30,5 proc.) produkcji budowlano-montażowej odnotowano w firmach, których podstawowym rodzajem działalności jest budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej. Większą produkcję odnotowały też przedsiębiorstwa, których podstawowym rodzajem działalności jest budowa budynków (14,6 proc.) oraz jednostki zajmujące się robotami specjalistycznymi (9,8 proc.).

"W porównaniu z lipcem br. wzrost wartości zrealizowanych robót odnotowano w przedsiębiorstwach, których podstawowym rodzajem działalności jest budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej (10,6 proc.) oraz roboty budowlane specjalistyczne (3,8 proc.), natomiast spadek o 11,6 proc. odnotowano w firmach, których podstawowym rodzajem działalności jest budowa budynków" - podsumował GUS.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu