GUS: w I kwartale eksport mocno wzrósł

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 21-05-2001, 16:49

GUS opublikował dzisiaj wstępne wyniki obrotów handlu zagranicznego Polski w okresie styczeń-marzec 2001r. Uwagę zwraca wysoka dynamika eksportu w stosunku do importu.

W pierwszych trzech miesiącach 2001r. eksport w cenach bieżących wyniósł 36,5 mld zł, a import 50,4 mld zł. W porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego eksport wzrósł o 17,1 proc., a import o 3,6 proc. Ujemne saldo w handlu zagranicznym spadło w ciągu roku z 17,5 do 13,9 mld zł.

Największy deficyt wystąpił w obrotach z krajami rozwiniętymi gospodarczo (-6,8 mld zł), w tym z krajami UE –4,5 mld zł. Od 10 lat największym partnerem handlowym pozostają Niemcy. W I kwartale ich udział w eksporcie wynosił 36,6 proc., a w imporcie 23,8 proc. Spada znaczenie Rosji jako partnera handlowego. W rankingu eksporterów Rosja wypadła poza czołową „10” z 2,3-proc. udziałem w eksporcie ogółem.

Największą dynamikę odnotowano w eksporcie do Holandii, Czech i Szwecji. Stosunkowo więcej importujemy z Rosji, USA, Czech, Chin, Hiszpanii, Niemiec i Holandii.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / GUS: w I kwartale eksport mocno wzrósł