GUS: wzrósł wskaźnik koniunktury w przemyśle

ISBNews
opublikowano: 20-03-2015, 14:11

Wskaźnik ogólnego klimatu w przetwórstwie przemysłowym ukształtował się w marcu na poziomie plus 6 pkt, tj. wzrósł o 2 pkt wobec poprzedniego miesiąca, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Poprawę koniunktury sygnalizuje 18% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie - 12% (przed miesiącem odpowiednio 16% i 12%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Opinie dotyczące bieżącego portfela zamówień są w marcu korzystne, co jest efektem optymistycznych ocen w zakresie krajowego portfela zamówień. Diagnozy produkcji są nieznacznie pozytywne, po raz pierwszy od czterech miesięcy. Sytuacja finansowa jest oceniana negatywnie od grudnia 2014 roku. Prognozy portfela zamówień, produkcji oraz sytuacji finansowej są bardziej optymistyczne od przewidywań formułowanych w lutym. Nadal utrzymuje się nieznacznie nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych" - czytamy w komunikacie.

Podobnie jak przed miesiącem, przedsiębiorcy nie przewidują zmian zatrudnienia. Respondenci przewidują, że ceny wyrobów przemysłowych mogą nieznacznie wzrastać, poinformował również GUS.

"Najbardziej optymistyczne opinie dotyczące koniunktury formułują producenci wyrobów farmaceutycznych (plus 22 w marcu, plus 16 w lutym), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (plus 18 w marcu, plus 12 w lutym), papieru i wyrobów z papieru (plus 16 w marcu, plus 15 w lutym), chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 16 w marcu, plus 14 w lutym), maszyn i urządzeń (plus 16 w marcu, plus 12 w lutym). Jedynie producenci odzieży (minus 12 w marcu, minus 11 w lutym) oraz skór i wyrobów ze skór (minus 5 w marcu, minus 2 w lutym) zgłaszają negatywne oceny koniunktury" - czytamy w komunikacie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane