Guy rywalizuje z Wirthem i Levernesem

W konkursie w KGHM wypłynęło nowe nazwisko — to Janusz Guy, były prezes Polfy Kutno i Biotonu.

Konkurs na prezesa miedziowej firmy i czterech członków zarządu zaczął się na początku maja. I wnet ruszyła karuzela nazwisk. Wiadomo już, że o reelekcję stara się obecny zarząd, z Herbertem Wirthem na czele oraz Maciejem Tyburą i Wojciechem Kędzią w roli wiceprezesów. Najmocniejszym kontrkandydatem dla Wirtha jest Jacek Levernes, wiceprezes HP Europe. Mówi się też o Arkadiuszu Gierałcie, byłym członku zarządu KGHM TFI, a wcześniej — dyrektorze w samym KGHM.

Z niejednego pieca

Dowiedzieliśmy się, że w fotelu prezesa KGHM chętnie usiadłby Janusz Guy, były prezes Polfy Kutno i Biotonu. Biznesmen nie chciał rozmawiać na temat konkursu w KGHM, ale nie zaprzeczył, że kandyduje. W kręgach biznesowych i kapitałowych Guy znany jest doskonale: zaczynał karierę w Stanach Zjednoczonych, od lokalnych firm budowlanych po centralę Coca-Coli w Atlancie. W 1993 r. został dyrektorem generalnym Coca-Cola Poland, a potem kierował m.in. rozwojem marki we Włoszech, Benckiserem w Rosji, pośredniczył też w amerykańskich inwestycjach w Polsce. Po przygodzie z Polfą Kutno współpracował m.in. z Enterprise Investors, szefował też oddziałowi potężnego funduszu The Carlyle Group. Kilka lat temu przygotowywał do sprzedaży m.in. Polpharmę i inne aktywa Jerzego Staraka. Po fiasku tego projektu trafił do stojącego na granicy bankructwa Biotonu. Oddłużył go i podpisał umowę dystrybucyjną z Bayerem. I po niecałym roku odszedł. Teraz zasiada m.in. w radzie nadzorczej Sygnity.

Galeria gwiazd biznesu

Na liście chętnych na stanowiska członków zarządu także widać mnóstwo znakomitych nazwisk. Kandydaturę zgłosił m.in. Dariusz Marzec, obecnie szef zespołu specjalizującego się w doradztwie dla sektora energetycznego i odnawialnych źródeł energii w KPMG, a w przeszłości m.in. wiceminister skarbu w rządzie SLD. Na liście jest też Adam Sawicki, obecnie zarządzający internetowym ramieniem Ruchu, a wcześniej — prezes zarządu GTS Central Europe. Do rywalizacji stanęli również: Wojciech Gębicki, były prezes Stalexport Autostrada, Tadeusz Kozaczyński — wiceprezes i dyrektor finansowy Trakcji Polskiej, Rafał Warchoł — wiceprezes Vattenfall Distribution, Konrad Machula — wiceprezes Saint-Gobain Construction Products Polska i dyrektor generalny Isover, Maciej Ściążko — menedżer od lat związany z grupą Kopeksu, a także Krzysztof Mączka — dyrektor w grupie Lafarge Kruszywa i Beton. Jak już wcześniej podawaliśmy, do konkursu stanął także Krzysztof Pawłowski, obecnie członek zarządu Polfy Warszawa, a wcześniej — m.in. prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz prezes Miedziowego Centrum Zdrowia KGHM. Wśród kandydatów znaleźliśmy też osobę, która bez powodzenia startowała w poprzednim konkursie. O stanowisko w zarządzie ubiega się Artur Tarnowski, obecnie dyrektor ds. relacji inwestorskich w koncernie Ma'aden w Arabii Saudyjskiej, a wcześniej — m.in. dyrektor ds. relacji inwestorskich w Telekomunikacji Polskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska, KAJ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Guy rywalizuje z Wirthem i Levernesem