Gwałtowny odwrót od dolara

  • Marek Rogalski
30-04-2015, 00:00

FOREX Rynek mocno przestraszył się danych o PKB w USA w I kwartale,chociaż były one zgodne z wyliczeniami ekonomistów z oddziału Fedu w Atlancie.

Niemniej wzrost zaledwie o 0,2 proc. w ujęciu rocznym musi robić wrażenie, skoro mediana oczekiwań oscylowała przy 0,8-1,0 proc.

W środę wieczorem spodziewany był komunikat Fedu.

Jeżeli członkowie Rezerwy Federalnej podtrzymają nastawienie, że spowolnienie w I kwartale jest tylko czasowe, to może to nieco poprawić nastroje. Niemniej uzależnienie od kolejnych odczytów makro sprawi, że niepewność pozostanie — kolejne ważne dane to ISM dla przemysłu w piątek. Jeżeli dane kwietniowe będą słabe, to rynek zacznie się obawiać, że okres gorszej koniunktury przeciągnie się w czasie i zacznie przesuwać termin pierwszej podwyżki stóp procentowych poza wrzesień- -październik.

Wczoraj dolar najbardziej tracił do koron: szwedzkiej (zaskoczenie decyzją Riksbanku, który nie obniżył stóp procentowych), a także norweskiej. W czołówce były też frank i euro. Drugi biegun to jen i dolar nowozelandzki. W przypadku jena rynek czeka na czwartkową decyzję Banku Japonii — jeżeli potwierdzi się, że bank nie zwiększył skali programu skupu aktywów ani też nie planuje takiego ruchu w najbliższej przyszłości mimo obniżenia perspektyw wzrostu inflacji, to japońska waluta może zacząć wyraźnie zyskiwać. Natomiast słabszy dolar nowozelandzki to efekt oczekiwań w związku z wieczorną decyzją banku Nowej Zelandii.

W przypadku EUR/USD wczorajszy ruch był imponujący.

Opór 1,1029-51 bazujący na marcowych szczytach został połamany jak zapałki. Rynek sforsował też średnioterminową barierę 1,1096. W dłuższym terminie potencjalny zasięg z formacji podwójnego dna przy 1,05 to okolice 1,15. Najbliższe wsparcia to teraz okolice 1,1096 i strefa 1,1029- -51, a opór to okolice 1,12. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski, DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Gwałtowny odwrót od dolara