Czytasz dzięki

Gwarancje Biznesmax idą w sukurs MŚP

opublikowano: 13-04-2020, 22:00

Program BGK z dopłatą do odsetek kredytów pomoże małym firmom przetrwać okres zawirowań i utrzymać płynność finansową.

Coraz więcej przedsiębiorców utyskuje, że ma kłopot z terminową opłatą faktur. Szefowie MŚP, którzy coraz bardziej odczuwają negatywne skutki pandemii koronawirusa, mogą liczyć na pomoc Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) i Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Instytucje te wspólnie zmieniły zasady przyznawania gwarancji Biznesmax z dopłatą do oprocentowania kredytu. Dzięki temu przedsiębiorcy będą mieli większy dostęp do finansowania i łatwiej będzie im utrzymać płynność finansową firm.

Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK, podkreśla, że MŚP będą
miały większy dostęp do kredytów na korzystniejszych warunkach.
Zobacz więcej

TAŃSZE FINANSOWANIE:

Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK, podkreśla, że MŚP będą miały większy dostęp do kredytów na korzystniejszych warunkach. Fot. Marek Wiśniewski

Pakiet pomocowy

Zmiany w gwarancjach Biznesmax są częścią pakietu pomocowego BGK. Dzięki nim przedsiębiorcy, którzy stawiają na innowacyjne i ekologiczne rozwiązania, szybciej zaciągną kredyt i zabezpieczą jego spłatę. Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK, podkreśla, że bank stara się wspierać MŚP w czasach niekorzystnej koniunktury.

— Pracujemy nad kolejnymi systemowymi rozwiązaniami, które uzupełnią propozycje zawarte w tarczy antykryzysowej. We współpracy z resortem funduszy i sektorem bankowym przygotowaliśmy zmiany w udzielaniu gwarancji Biznesmax, dzięki którym firmy będą miały większy dostęp do kredytów na korzystniejszych warunkach. Przedsiębiorcom łatwiej będzie przetrwać trudny okres — mówi Beata Daszyńska-Muzyczka.

Nie tylko na inwestycje

Nowością jest objęcie gwarancją — będącą pomocą de minimis — kredytów obrotowych odnawialnych, w tym także odnawialnych w rachunku bieżącym. Dotychczas wspomniane zabezpieczenie pomagało MŚP w zaciąganiu tylko kredytów inwestycyjnych. Co ważne, w przypadku gwarancji stanowiącej pomoc de minimis BGK zrezygnował z katalogu kosztów kwalifikowalnych i obowiązku przedstawiania przez przedsiębiorcę planu projektu inwestycyjnego.

— To istotne ułatwienie. Przedsiębiorca nie musi z góry planować wydatków wpisujących się w katalog kosztów kwalifikowalnych. Dzięki temu nie będzie składał — wraz z wnioskiem o gwarancję — planu projektu inwestycyjnego. Bank udzieli mu kredytu na podstawie swoich procedur — wyjaśnia Halina Wiśniewska, dyrektor departamentu gwarancji i poręczeń w BGK.

Warto podkreślić, że z gwarancji Biznesmax obejmującej odnawialny kredyt obrotowy będzie mogło skorzystać więcej MŚP. Oprócz innowacyjnych firm wsparcie popłynie do spółek, które w ciągu ostatnich pięciu lat wdrażały ekologiczne rozwiązania, w tym np. inwestowały w odnawialne źródła energii lub prowadziły projekty związane z gospodarką obiegu zamkniętego. Chodzi o racjonalne wykorzystywanie zasobów naturalnych i wytwarzanie produktów w taki sposób, aby ograniczyć ich negatywny wpływ na środowisko. Ponadto BGK wydłużył okres obowiązywania 5-procentowej stawki rocznej do wyliczenia dopłaty do oprocentowania kredytu.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— To oznacza, że udzielone finansowanie z dopłatą do końca 2021 r. będzie objęte 5-procentową stawką w skali roku liczoną od kwoty wypłaconego kredytu. Dzięki temu maksymalna wartość dopłaty do odsetek w ciągu trzech lat może wynieść 15 proc. kwoty kredytu — tłumaczy Halina Wiśniewska.

Teraz wspomniane dopłaty będą dotyczyć również kredytów odnawialnych.

Wielkość wsparcia

Maksymalna wartość gwarancji Biznesmax wynosi 2,5 mln EUR. Natomiast okres jej obowiązywania dla kredytów odnawialnych i inwestycyjnych to odpowiednio: 39 miesięcy i 20 lat.

— Przedsiębiorca jest zwolniony z opłaty prowizyjnej z tytułu ustanowienia zabezpieczenia. Obejmuje ono do 80 proc. kapitału kredytu. Ponadto przedsiębiorca nie musi składać w banku dokumentów księgowo-finansowych potwierdzających wykorzystanie kredytu odnawialnego. Wystarczy, że udokumentuje u siebie, na jaki cel przeznacza finansowanie — wyjaśnia Piotr Natkański, dyrektor ds. sprzedaży w departamencie gwarancji i poręczeń BGK.

Aleksandra Podobińska-Durka, dyrektor działu funduszy UE i programów publicznych w Alior Banku, podkreśla, że wprowadzone zmiany w gwarancjach Biznesmax mogą znacznie pomóc MŚP w prowadzeniu biznesu w trudnej sytuacji. Co ważne, instrument BGK jest bezpłatny.

— Po spłacie kredytu przedsiębiorca otrzyma zwrot części lub całości zapłaconych odsetek za okres maksymalnie trzech lat od momentu jego uruchomienia — zaznacza Aleksandra Podobińska-Durka.

Uproszczone zasady

Pozytywnie o udoskonalonym programie BGK mówi Wojciech Kwiatkowski, menedżer w Crido.

— Państwowy bank wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców. W obliczu trwającej pandemii wprowadza zmiany w programie, które pomogą firmom przetrwać trudny okres. Na szczególną uwagę zasługuje możliwość objęcia gwarancją również kredytów odnawialnych, dzięki którym przedsiębiorcy będą mogli zapewnić płynność finansową firm. Co istotne, gwarancje będą przyznawane na uproszczonych zasadach, bez konieczności przedstawiania dokumentów finansowo-księgowych. Powinno to znacząco przyspieszyć uzyskanie wspomnianego zabezpieczenia i zdobycie finansowania na bieżącą działalność. Dla przedsiębiorców z wielu branż jest ono teraz priorytetem — podkreśla Wojciech Kwiatkowski.

Przedsiębiorcy już mogą ubiegać się o gwarancje w Alior Banku, SGB-Banku i Banku Spółdzielczym w Brodnicy. W najbliższym czasie zmieniony program Biznesmax będzie też w ofercie innych banków współpracujących z BGK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane