Gwarancje ubezpieczeniowe pomagają w kryzysie

Materiał Partnera
opublikowano: 09-12-2020, 16:26
aktualizacja: 10-12-2020, 11:06

W obecnych warunkach dużej niepewności gospodarczej i zaostrzonej konkurencji w branży budowlanej (głównie w przetargach publicznych), menedżerowie i właścicie-le firm zastanawiają się, jak zapewnić swojej firmie odpowiedni bufor płynnościowy.

Paweł Pawlik, dyrektor zarządzający, Departament Produktów i Taryfikacji Klientów Korporacyjnych w Warcie

W szczególności niepożądane są sytuacje, gdy istotne pieniądze trzeba „nieproduktywnie zamrozić” — tak często postrzegana jest konieczność wniesienia zabezpieczenia dla przetargu lub realizacji kontraktu. Tym bardziej, że w przypadku kontraktów budowlanych pieniądze wykonawcy są zamrażane na długo, czyli na czas realizacji kontraktu oraz okres odpowiedzialności wykonawcy za usunięcie wad i usterek.

PAWEŁ PAWLIK, Dyrektor zarządzający, Departament Produktów i Taryfikacji Klientów Korporacyjnych w Warcie
PAWEŁ PAWLIK, Dyrektor zarządzający, Departament Produktów i Taryfikacji Klientów Korporacyjnych w Warcie

Pomocne w takich sytuacjach są gwarancje ubezpieczeniowe. Jest to rozwiązanie, które z jednej strony pozwala uniknąć „nieproduktywnego zamrażania” pieniędzy, a z drugiej nie obciąża bankowej linii kredytowej (w przeciwieństwie do zabezpieczeń bankowych). Dzięki gwarancji przedsiębiorca może również startować w kilku przetargach jednocześnie, nie angażując własnych pieniędzy na ich zabezpieczenie i jednocześnie zwiększając swoje szanse na pozyskanie kontraktu.

Barierą w pozyskaniu gwarancji dla części przedsiębiorców są nie tylko wymogi ubezpieczycieli dotyczące sytuacji finansowej firmy, ale również uciążliwość samego procesu i związane z nim formalności.W związku z tym w Warcie bardzo mocno rozwijamy uproszczone ścieżki udzielania gwarancji o mniejszych sumach ubezpieczenia, w których formalności ograniczamy do absolutnego minimum. W standardowych sytuacjach gwarancję przetargową do 100 tys. zł czy gwarancję należytego wykonania kontraktu oraz usunięcia wad i usterek do 50 tys. zł można otrzymać w czasie krótszym niż 15 minut.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane