GZE: dogrywka albo Vattenfall

Agnieszka Berger
23-08-2000, 00:00

GZE: dogrywka albo Vattenfall

Jeżeli MSP zdecyduje się na przeprowadzenie dogrywki pomiędzy kandydatami do zakupu Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego, wezmą w niej udział niemieckie RWE Energie i szwedzki Vattenfall — wynika z nieoficjalnych informacji. Jeżeli resort skarbu już na tym etapie zdecyduje się wybrać jednego inwestora, większe szanse mają Szwedzi.

Nieco słabszą pozycję RWE w rozstrzygającym się przetargu potwierdzać może wczorajsza wyjątkowa „aktywność medialna” przedstawicieli firmy. Za pośrednictwem agencji Reuters niemiecki inwestor ogłosił wczoraj po raz kolejny plany wobec polskiego rynku energii.

Żadne szczegóły dotyczące przetargu na akcje GZE nie zostały oficjalnie ujawnione. Jednak fakt, że MSP rozważa przeprowadzenie dogrywki, wskazuje na niemożność jednoznacznej oceny obu ofert. Można się spodziewać, że atrakcyjniejsza jest m.in. propozycja Szwedów dotycząca pakietu socjalnego. Na rzecz Niemców może przemawiać np. ceny akcji kupowanych od MSP. Bardzo istotne są też warunki podniesienia kapitału GZE i związane z nimi zobowiązania inwestycyjne.

Nie można wykluczyć, że istotne znaczenie mają rozmiary sprzedawanego „w pierwszym rzucie” pakietu. W przypadku GZE resort deklaruje zamiar sprzedaży około 25 proc. i jest mało prawdopodobne, aby zgodził się zbyt szybko przekazać inwestorowi kontrolę nad dystrybutorem. Tymczasem nabywcom może zależeć na błyskawicznym objęciu dominującego udziału. Przykładem jest tegoroczna prywatyzacja EC Warszawskich, w ramach której Szwedzi wykupili od razu 55 proc. akcji spółki — mimo wcześniejszych zapowiedzi MSP, że na sprzedaż jest maksimum 45 proc. papierów. AMB

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GZE: dogrywka albo Vattenfall