Haignere za harmonizacją bazy podatkowej w UE

20-09-2004, 16:44

Minister ds. europejskich Francji Claudie Haignere opowiedziała się w poniedziałek za harmonizacją podstawy opodatkowania dla przedsiębiorstw w krajach Unii Europejskiej, jednak bez łączenia tej kwestii z funduszami strukturalnymi.

Haignere powiedziała po spotkaniu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej, że we Francji toczy się "spokojna dyskusja" w tej sprawie. Podkreśliła, że harmonizacja podstawy opodatkowania dla przedsiębiorstw jest konieczna "żeby nie wypaczać konkurencji na wspólnym rynku".

Jej zdaniem, obniżenie podatków nie jest warunkiem przyznania funduszy strukturalnych, natomiast "jest to kwestia prowadzenia uczciwej wymiany handlowej i powiązania polityki konkurencji z odpowiednimi elementami polityki solidarności" - powiedziała francuska minister ds. europejskich.

Tymczasem francuski minister finansów Nicolas Sarkozy na początku miesiąca uznał, że krajom o niskich stawkach podatkowych dla przedsiębiorców należy uniemożliwić korzystanie z funduszy strukturalnych i zapowiedział, że przedstawi propozycje konkretnych rozwiązań w tej sprawie.

Szef UKIE Jarosław Pietras zwrócił natomiast uwagę, że podatki w Polsce "nie są wcale takie niskie". Przyznał, że ucieczka

przedsiębiorstw z krajów o wyższych podatkach do tych gdzie podatki są niższe jest pewnym problemem. Jego zdaniem jednak, zagrożeniem są inne państwa o jeszcze niższych podatkach, niż nowe kraje członkowskie UE m.in. dlatego, że wszyscy unijni przedsiębiorcy funkcjonują na tym samym, jednolitym rynku.

Pietras przyznał również, że stanowiska Polski i Francji wobec przyszłego budżetu UE różnią się. Podkreślił jednak, że dyskusja nad planem finansowym Unii na lata 2007-2013 dopiero się rozpoczyna, wobec czego "jest całkowicie naturalne, że są inne poglądy".

Wyjaśnił, że podstawowa różnica polega na tym, iż Francja - podobnie jak pozostałe kraje członkowskie, które są płatnikami

netto (wpłacają do budżetu UE więcej, niż z niego otrzymują) - chciałaby, żeby budżet nie przekraczał 1 proc. PKB całej Unii, a Polska wolałaby tego nie przesądzać już na początku debaty.

"Znaleźliśmy bardzo dużo wspólnego" - zapewnił szef UKIE, zwłaszcza w podejściu do problemu. Zarówno Pietras, jak i Haignere zgodzili się, że najpierw trzeba określić cele polityczne, jakie sobie 25 krajów stawia, a dopiero potem zapewnić pieniądze na ich realizację.

Francuska minister, która przyjechała do Polski z jednodniową wizytą, rozmawiała wcześniej z ministrem spraw zagranicznych Włodzimierzem Cimoszewiczem, a po południu spotka się jeszcze z przewodniczącym sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej Robertem Smoleniem i - na zaproszenie Centrum Stosunków Międzynarodowych - wygłosi wykład na temat polsko-francuskich stosunków dwustronnych i przyszłego kształtu Unii Europejskiej.

bba/ par/ kaj/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Haignere za harmonizacją bazy podatkowej w UE