Czytasz dzięki

Hakerzy kradną metodą na wirusa

opublikowano: 16-03-2020, 22:00

Internetowi przestępcy mają coraz więcej pomysłów na wyłudzanie pieniędzy z wykorzystaniem obecnej pandemii.

Rozprzestrzeniający się koronawirus daje internetowym przestępcom wiele okazji do zarobku. W weekend kilka banków ostrzegało klientów przed atakami. O nowej formie oszustwa za pośrednictwem Twittera poinformowały Santander oraz PKO BP.

Przekazały, że przestępcy rozsyłają wiadomości SMS o następującej treści: „Informujemy, że zgodnie ze specustawą dotyczącą koronawirusa, Państwa środki na rachunku zostaną przekazane do rezerw krajowych NBP.

Zaloguj się, aby zatrzymać 1000 zł”. Banki zalecają, żeby w żadnym wypadku nie logować się przez podane w tego typu wiadomościach linki.

„Twoje pieniądze nie są i nie zostaną nigdzie przekazane. Przestępcy, wysyłając takie informacje, chcą wejść w posiadanie danych do logowania, dzięki czemu będą mogli wyprowadzać pieniądze z twojego rachunku. Bank nigdy nie prosi o logowanie się do bankowości internetowej poprzez wysyłanie linków w wiadomości SMS albo e-mail” — przestrzega Santander.

Pod adresem witryny, na którą kieruje link w przytoczonym wcześniej SMS-ie, znajduje się strona do złudzenia przypominająca panel płatności, w rzeczywistości fałszywy. Na tym jednak nie kończy się pomysłowość hakerów. W sieci pojawił się także inny wariant wspomnianego ataku.

Chodzi o SMS-y o treści: „Zgodnie ze specustawą dotyczącą koronawirusa wszyscy obywatele RP będą szczepieni. Z refundacją koszt wynosi 70 PLN. Opłać, aby uniknąć kolejek”. Po kliknięciu w link pojawia się panel płatności z informacją „Ministerstwo Zdrowia. Opłata za szczepionkę COVID-19”. Inny wariant tego oszustwa to SMS, też niby z Ministerstwa Zdrowia (MZ), który informuje o tym, że każdemu obywatelowi przysługuje wsparcie żywieniowe w związku z epidemią koronawirusa. Kliknięcie w zamieszczony link kieruje do fałszywej strony ministerstwa.

Tam ofiara jest proszona o potwierdzenie danych osobowych przez profil zaufany za pomocą jednego z banków. Próba logowania ma skończyć się przekazaniem wrażliwych danych złodziejom. Już kilka dni temu pisaliśmy o ostrzeżeniu CERT Polska, zespołu do reagowania na incydenty w sieci działającego w strukturach Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK). Zwrócił on uwagę na zwiększoną liczbę ataków, które mają na celu wyłudzenie danych przez wykorzystywanie zainteresowania ofiar koronawirusem. Polegają one na podszywaniu się oszustów pod portale informacyjne, stronę policji lub stacje TV i umieszczaniu na stronach sensacyjnych informacji na temat pandemii.

Kończy się to wyłudzeniem danych do logowania do Facebooka, a następnie pieniędzy od znajomych ofiary. Podobnych akcji może być więcej i zapewne będą one coraz bardziej wyrafinowane. Powinni na nie uważać wszyscy, w tym przedsiębiorcy, którzy są atrakcyjnym celem ataku i aktywnie szukają informacji dotyczących aktualnych zagrożeń dla firmy.

Sprawdź program konferencji "Bezpieczne i efektywne zarządzanie danymi", 2 czerwca 2020, Warszawa >>

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane