Hala Stulecia – Wrocław: Jedyne takie miejsce spotkań

Materiał partnera sekcji
opublikowano: 24-02-2012, 10:10

Hala Stulecia we Wrocławiu - obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - to nowoczesne centrum kongresowe, który łączy w sobie tradycję i nowoczesność.

 

Zobacz więcej

Fot. B. Sadowski

Unikatowe miejsce spotkań

Hala Stulecia to wrocławska wieża Eiffla. Ta historyczna budowla z 1913 roku wzniesiona została z myślą o organizacji imprez masowych. Odbywały się w niej wystawy, festiwale, turnieje i zgromadzenia.

Niemiecki wybitny architekt Max Berg, twórca Hali Stulecia, nazwał ją katedrą demokracji. Obiekt w momencie oddania do użytku był najpotężniejszą konstrukcją z żelbetu na świecie i szczycił się też największą kopułą zbudowaną od czasu wzniesienia rzymskiego Panteonu osiemnaście wieków wcześniej.

W roku 2006 Hala Stulecia wraz z terenami przyległymi, dawnym Pawilonem Restauracyjnym, Pergolą i fontanną, zostały wpisane na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jako jedno z najważniejszych osiągnięć dwudziestowiecznej architektury.

Dziś, niemal po stu latach, kompleks Hali Stulecia nadal jest jednym z najważniejszych miejsc spotkań we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Jego wielofunkcyjność pozwala na organizowanie kongresów, konferencji, targów jak i zawodów sportowych, czy imprez kulturalnych.

Wyjątkowe otoczenie Parku Szczytnickiego, Pergola i Wrocławska Fontanna sprawiają, że kompleks Hali Stulecia jest chętnie odwiedzany przez Wrocławian i turystów, jest wspaniałą rekreacyjną alternatywą dla wycieczek poza miasto.

Z szacunku do tradycji

W kompleksie Hali Stulecia nadal odbywają się – tak jak blisko sto lat temu - widowiska, zjazdy, konferencje i kongresy. Jednak zmienił się charakter wydarzeń – nowoczesna technika, nowe trendy we współczesnej kulturze i zapotrzebowaniu na masową rozrywkę, międzynarodowy charakter imprez – to wszystko wpłynęło na konieczność dostosowania zabytkowych obiektów do współczesnych potrzeb.

Projekt przemian został dokładnie przemyślany i podzielony na kilka niezależnych, ale wzajemnie uzupełniających się etapów:

 

  • remont Pergoli, niecki stawu i fontanny,
  • remont elewacji, okien i pokryć dachowych Hali Stulecia,
  • utworzenie Wrocławskiego Centrum Kongresowego w dawnym Pawilonie Restauracyjnym,
  • remont i modernizacja wnętrza Hali Stulecia oraz budowa Centrum Poznawczego.

 

Nowoczesne centrum kongresowe, skarb regionu

Utworzenie Wrocławskiego Centrum Kongresowego, które powstało w dawnym Pawilonie Restauracyjnym projektu Maksa Berga, jest wynikiem doświadczenia Wrocławia w organizacji dużych wydarzeń takich jak np. Międzynarodowe Forum Biznesowe Futurallia z 2006 roku, czy Europejski Szczyt Regionów i Miast (2005 r.) oraz inne duże kongresy medyczne, które odbyły się w Hali Stulecia.

Obiekt ten – jedyny tego rodzaju we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku zdolny pomieścić 7 tys. uczestników – nie stanowił kompletnej oferty odpowiadającej zapotrzebowaniom intensywnie rozwijającej się branży turystyki biznesowej. W kompleksie Hali brakowało wielofunkcyjnej przestrzeni na małe, średnie i duże spotkania, z zapleczem cateringowym.

Od otwarcia we wrześniu 2010 roku Wrocławskie Centrum Kongresowe stało się jednym z najbardziej liczących się ośrodków konferencyjno-kongresowych w Polsce. Jego nowoczesna forma została harmonijnie zintegrowana z istniejącym kompleksem Hali Stulecia.

Duże okna i szklana fasada otwierają go na okazały widok kolumnady zabytkowej pergoli, Wrocławską Fontannę Multimedialną i otaczający Park Szczytnicki. Z drugiej strony budynku zadaszone przejście prowadzi bezpośrednio do Hali Stulecia. Oferta nowego obiektu skierowana jest przede wszystkim do organizatorów kongresów, konferencji, spotkań biznesowych, szkoleń, imprez związanych z prezentacją nowych produktów czy też bankietów integracyjnych.

Wrocławskie Centrum Kongresowe o łącznej powierzchni użytkowej 8 500 m², mieści  m.in.: dwie przeszklone sale konferencyjne (694 m², 836 m²), cztery mniejsze sale konferencyjne (2 x 162 m², 2 x 177 m²), małe sale spotkań (4 x 28,5 m²) oraz przestrzeń VIP (50 m²).

Nowe oblicze stulatki

W latach 2010-2011 obiekt Hali Stulecia przeszedł historyczną renowację elewacji, okien, pokryć dachowych jak również remont wnętrza, dzięki którym jest jednym z najpopularniejszych miejsc organizacji spotkań w Polsce.

Wielofunkcyjność dostępnych powierzchni oraz wyposażenie w najnowocześniejsze urządzenia techniczne sprawiają, że odbywające się wydarzenia – kongresy, konferencje, targi, zawody sportowe, czy imprezy kulturalne – prezentują najwyższy poziom organizacyjny.

Przestrzeń kongresową pod kopułą Hali Stulecia tworzy płyta główna, która wraz z dwoma półokrągłymi wnękami daje płaską powierzchnię 3200 m². Dwie stałe widownie oraz opcjonalnie rozstawiane trybuny na półokrągłych wnękach to łącznie 4310 miejsc siedzących.

Dodatkowo na płycie głównej można również ustawić krzesła dla uczestników wydarzenia. Istnieje także możliwość podzielenia powierzchni pod kopułą tworząc tym samym miejsce na wykład inauguracyjny oraz na sesje równoległe, wystawy towarzyszące, przestrzeń cateringową lub wieczorną część wydarzenia.

Interaktywna lekcja historii w Hali Stulecia

W ramach remontu wnętrza Hali zbudowano Centrum Poznawcze - stałą wystawę otwartą niezależnie od wydarzeń odbywających się we wnętrzu obiektu. Dotykowe monitory, interaktywne mapy i księgi, reagująca na ruchy podłoga – tak między innymi wygląda nowoczesna lekcja historii prezentująca najważniejsze wydarzenia dotyczące Hali Stulecia i Wrocławia.

Historyczna podróż po Centrum przybliża odwiedzającym – dzieciom, młodzieży, dorosłym informacje na temat Hali – genezy jej powstania, najważniejszych przemian na przestrzeni lat i modernistycznej architektury Wrocławia. Kulminacyjnym punktem zwiedzania jest multimedialne widowisko światła i dźwięku wykonane w technologii video-mappingu pod zabytkową kopułą Hali Stulecia.

Rekreacyjne spa w centrum miasta

Wszystkie zrealizowane i zaplanowane przedsięwzięcia sprawiły, że kompleks Hali Stulecia jest unikalną atrakcją turystyczną o zasięgu krajowym i międzynarodowym a przede wszystkim wizytówką Wrocławia jako centrum turystyki konferencyjno-biznesowej w tej części Europy. Dla mieszkańców stanowi swoiste wypoczynkowe uzdrowisko w centrum dynamicznie rozwijającej się stolicy Dolnego Śląska.

 

Agnieszka Wardawa

Rzecznik Prasowy

Hala Ludowa Sp. Z. o. o

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera sekcji

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu