Hałas szkodzi morskim zwierzętom i roślinom

PAP , DI
opublikowano: 01-07-2021, 11:57

Hałas powodowany przez jednostki pływające negatywnie wpływa na populację głowonogów, meduz i koralowców.

Z badania przeprowadzonego przez Laboratorium Aplikacji Bioakustycznych na Politechnice Katalońskiej w Barcelonie, którego konkluzje opublikowano w „Nature Communications Biology”, wynika, że hałas wywoływany przez środki transportu morskiego wpływa negatywnie na populację głowonogów, meduz, a także koralowców. Wprawdzie nie posiadają one narządów słuchu, ale odbierają nadmiar sztucznie wywoływanego hałasu za pośrednictwem receptorów.

Naukowcy wykazali też, że wraz z nasileniem podwodnego hałasu wywoływanego podczas badania zaobserwowano wymieranie roślin z rodziny posydoniowatych. Szczególnie wrażliwa na drgania wywoływane hałasem jest posydonia, jedna z najbardziej powszechnych traw śródziemnomorskich, która występuje też u brzegów Australii. Co więcej, niszczenie wskutek hałasu obszarów posydonii pośrednio ma negatywny wpływ także na rozmnażanie się ryb i skorupiaków, gdyż rośliny te tworzą siedliska tych zwierząt.

Badacze podkreślają, że liczne środki transportu handlowego oraz pasażerskiego przyczyniają się m.in. do osłabienia korzeni oraz wyrywania całych podwodnych plantacji tych roślin. Najbardziej szkodliwe dla nich są dźwięki o niskich częstotliwościach, negatywnie wpływając m.in. na rozwój kłączy. Hałas jednostek morskich osłabia ponadto żyjące na posydonii w ramach symbiozy grzyby, które wspomagają jej korzenie w przyswajaniu wody oraz minerałów. [DI, PAP]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane