Handel akcjami PBG ruszył z pułapu -85 proc.

Kamil Zatoński
aktualizacja: 08-08-2017, 11:12

Ilość walorów PBG w obrocie wzrosła dziś 75-krotnie. Kurs runął.

Od dziś w obrocie giełdowym znajduje się nie 10,6 mln, ale aż 804 mln akcji budowlanej firmy. Na początku dzisiejszej sesji handel nie ruszył od razu, ale kiedy w końcu się to stało, popyt i podaż zrównoważyła się na poziomie 0,42 zł - o 85 proc. niższym od kursu odniesienia.

NOWE ROZDANIE:
Zobacz więcej

NOWE ROZDANIE:

Po emisji 776 mln akcji Jerzy Wiśniewski, prezes PBG, kontroluje 23,6 proc. akcji budowlanej spółki. 18,6 proc. należy do grupy wierzycieli, a po 7-8 proc. znajduje się w portfelach Banku Pekao, BZ WBK i PKO BP. [FOT. WM]

Nie sprawdziły się więc przewidywania zarządzających funduszami, którzy prognozowali, że rynek już się przygotował na pomnożenie akcji. Eksperci nie spodziewali się również, by banki, które objęły akcje za zobowiązania PBG "sypały" akcjami. Nawet, jeśli tego nie robią (po dwóch godzinach sesji obroty to 4 mln zł, a wolumen 9,4 mln walorów), to kurs mocno spada.

Konwersja długu PBG na akcje to pokłosie budowy Stadionu Narodowego w Warszawie. W 2009 r. przetarg na budowę wygrało konsorcjum niemieckiej Alpine Bau, PBG i zależnej od niej Hydrobudowy Polska. W pewnym momencie PBG zastąpiło Niemców w roli lidera konsorcjum. Chodziło o to, by stadion był gotowy na EURO 2012. To akurat się udało. Tylko PBG okupiło swoje zaangażowanie katastrofą. Państwowy inwestor naliczy spółce 600 mln zł kary, co doprowadziło spółkę do upadłości. Decyzję o odcięciu od nazwy spółki sformułowania „w upadłości układowej” sąd wydał w lipcu 2016 r., ale spółka otrzymała ją we wrześniu. Częścią układu była zaś konwersja długów na akcje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Handel akcjami PBG ruszył z pułapu -85 proc.