Handel w niedzielę, ale nie w święta - prasa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-05-2006, 08:08
Obserwuj w MójPB:

Jak informuje "Super Express" jest nowy pomysł na funkcjonowanie hipermarketów w Polsce. Rząd chce, by nie pracowały w najważniejsze święta państwowe i kościelne. Za to nie byłoby zakazu handlu w niedziele. Kompromis z właścicielami sieci dużych sklepów jest blisko.

Jak informuje "Super Express" jest nowy pomysł na funkcjonowanie hipermarketów w Polsce. Rząd chce, by nie pracowały w najważniejsze święta państwowe i kościelne. Za to nie byłoby zakazu handlu w niedziele. Kompromis z właścicielami sieci dużych sklepów jest blisko.

Rozmowy na temat terminów, kiedy hipermarkety miałyby być zamknięte, już trwają. Prowadzą je przedstawiciele rządu i Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD) - zrzeszająca największe polskie sieci handlowe (m.in. Carrefuur, Geant, Auchan, Biedronka).

"Rzeczywiście, przeprowadziliśmy już szereg konsultacji" - przyznaje Kazimierz Marcinkiewicz. "Dobrze by było, gdybyśmy zaczęli od wprowadzenia w handlu wielkopowierzchniowym wolnych dni świątecznych" - dodaje premier.

Zbliżone stanowisko prezentuje dyrektor generalny POHiD Andrzej Faliński. "Spróbujmy porozumieć się co do świąt państwowych i religijnych. Bo niedziela to naprawdę dzień, kiedy wielu Polaków zapracowanych przez cały tydzień robi zakupy" - proponuje.

Faliński zdradza w rozmowie z dziennikiem, że uczestniczył w kilku spotkaniach z doradcami premiera, przedstawicielami Ministerstwa Gospodarki i posłami koalicji. Co z tego wyniknie?

"Z pewnością moglibyśmy odstąpić od handlu np. 15 sierpnia, w Boże Ciało, Święto Zmarłych, 11 listopada czy w drugi dzień świąt" - mówi i jednocześnie zastrzega: "Jest jeden warunek. Nasze rozmowy muszą przerodzić się w poważną dyskusję z ludźmi decyzyjnymi w rządzie. Na razie to tylko konsultacje" - podkreśla rozmówca "Super Expressu".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane