Handel z artystyczną nutą

25-07-2016, 22:00

Połączenie biznesu i sztuki to nowość w polskich galeriach handlowych.

Czy rynek ją zaaprobuje? Rosnąca konkurencja na rynku nieruchomości handlowych sprawia, że deweloperzy i zarządcy decydują się na niestandardowe oferty. Część z nich wprowadziła do centrów handlowych elementy sztuki. Tak powstały obiekty typu Art & Business. Chcąc wyróżnić swoje nieruchomości, firma Dekada nawiązała współpracę z prof. Adamem Myjakiem, cenionym artystą i rektorem warszawskiej ASP, by zrealizował pomysł 10 Figur Dekady. Chodziło o stworzenie dziesięciu symbolicznych figur z brązu. Stanęły przed centrami Dekada w całym kraju. W Poznaniu efektem połączeniem obiektu handlowego i galerii artystycznej jest Stary Browar — Centrum Sztuki i Biznesu.

Organizuje się tam wiele wystaw i imprez kulturalnych. W centrum znajduje się też park i dziedziniec sztuki. Również w krakowskiej Galerii Bronowice jest miejsce na sztukę. To Akademia Bronowice pod patronatem krakowskiej ASP. Odbywają się tam wystawy dzieł pracowników i absolwentów uczelni, a także mebli artystycznych. Można się też zrelaksować w czytelni. Ofertę uzupełniają propozycje Teatru Groteska i oddziału Kina Mikro. Niektóre europejskie galerie handlowe same są dziełami sztuki. Na przykład dziesięciopiętrowa Galeries Lafayette w Paryżu ma bogate zdobienia w stylu barokowym i szklany dekorowany dach. Obiektem godnym podziwu jest także Galeria Wiktora Emmanuela II w Mediolanie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Handel z artystyczną nutą