Hansen: możliwe „bolesne przebudzenie” na rynku ropy

opublikowano: 02-02-2018, 10:06
aktualizacja: 02-02-2018, 10:07

Wzrost cen ropy o ponad 50 proc. od czerwca budzi obawy Ole Hansena, szefa strategii rynku towarowego w Saxo Banku.

- Śledzę te rynki przez wiele lat i jeśli gdzieś dzieje się zbyt dobrze wiem, że może się to skończyć łzami. A rynku stały się zbyt doskonałe przez ostatnie kilka miesięcy – powiedział Hansen. – Widzieliśmy w marcu ubiegłego roku jak rynek znalazł się zbyt wysoko i naglę, nawet pomimo braku fundamentalnej zmiany perspektyw, stracił 15 proc. To może zdarzyć się ponownie, a ryzyko, że tak się stanie, prawdopodobnie rośnie każdego dnia – dodał.

W czerwcu ropa WIT była notowana po 43 USD za baryłkę, a obecnie kosztuje ok. 66 USD. Ropa Brent zdrożała w tym samym czasie z 45 USD do prawie 70 USD. Wzrost cen nastąpił w miarę wzrostu równowagi podaży i popytu na rynku.

Hansen uważa, że ostatnie „bycze” prognozy dla ropy nie uwzględniają sezonowego pogorszenia koniunktury na rynku w okresie styczeń-kwiecień, kiedy rafinerie w USA ograniczają działalność z powodu prowadzonych remontów. Popyt na ropę może słabnąć także z powodu negatywnej reakcji konsumentów na szybki wzrost cen ropy w minionym półroczu. Strateg Saxo Banku zwraca także uwagę, że spekulacyjny handel ropą powoduje fałszywe wrażenie rynku, na którym rośnie popyt. Tymczasem odwrót spekulantów może być szybki, co wywołałoby gwałtowniejszy ruch w dół kursu ropy.

- Powrotu kursu ropy do 60 USD nie można wykluczyć – powiedział Hansen.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Hansen: możliwe „bolesne przebudzenie” na rynku ropy