Hansped - wyjść ze strefy komfortu

Partnerem publikacji jest Hansped
opublikowano: 21-02-2023, 15:03
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Hansped z Katowic to lider w sektorze spedycyjnym i transportowym. Współpracuje z nim ponad 3 tys. przewoźników, którzy pokonują rocznie ponad 6 mln kilometrów na drogach Polski i Europy. Wszystko w myśl hasła: „Z nami wszędzie!”

Historia katowickiego Hanspedu (pełna nazwa brzmi: Hansped Transport i Spedycja A. Hanusiak-Tatarska S.K.A) sięga końcówki lat 90. Choć jej założycielka i właścicielka — Anna Hanusiak-Tatarska - podwaliny pod budowę firmy tworzyła trochę wcześniej. W czasach rodzącej się gospodarki wolnorynkowej i przemian ustrojowych Anna Hanusiak-Tatarska współtworzyła sieć dealerską Skody w Polsce. Jak jednak sama przyznaje, z branży samochodowej do transportowej trafiła przez przypadek.

Mam świadomość swoich dokonań, ale też wiem, że są one efektem pracy zespołowej. Umiejętność współpracy przekłada się na zaufanie do firmy, a to sprawia, że nie narzekamy na brak zleceń – mówi Anna Hanusiak-Tatarska.

- Pomagałam znajomemu, który stawiał pierwsze kroki w transporcie — wspomina w jednym z wywiadów.

Początkowo Hansped obsługiwał 30 zleceń miesięcznie. Dzisiaj ma ich ponad 1,2 tys. Ta liczba wciąż rośnie. Firma zostawiła konkurencję w tyle, a jej planów nie storpedowała nawet pandemia. Wręcz przeciwnie. Kiedy inne branże musiały zamrozić lub przyhamować swoją działalność, transport był tą gałęzią gospodarki, która pracowała na pełnych obrotach.

200 procent fachowości

Hansped to zespół 12 doświadczonych spedytorów. Współpracuje z nimi ponad 3 tys. przewoźników — rocznie pokonując ponad 6 mln kilometrów na drogach Polski i Europy. Firma ma ponad setkę stałych klientów, są to m.in. największy na świecie producent stali ArcelorMittal, producent kostki brukowej Bruk-Bet, producent narzędzi przemysłowych i ręcznych Stanley oraz wiele firm z branż produkcyjnych i usługowo-handlowych. Jej ciężarówki dojeżdżają do 32 państw Europy — od Finlandii i Estonii przez Niemcy, Francję i Włochy do Hiszpanii.

Atutem spółki jest zgrany i doświadczony zespół spedytorów (działa on korzystając z systemu zarządzania jakością zgodnego z normą ISO). Reaguje na indywidualne potrzeby klientów oraz dopasowuje odpowiedni rodzaj środków transportu do towaru — zachowując przy tym atrakcyjny stosunek ceny do jakości usługi. Ponadto zna się na procedurach obowiązujących w transporcie, dzięki czemu jest w stanie zoptymalizować cały proces zapewniając ciągłość dostaw i elastyczność transportu oraz obniżyć koszty. Rola firmy polega na przyspieszeniu procedury transportowej, nierzadko bardzo skomplikowanej. Oszczędności są ewidentne, a korzyści obustronne.

Gotowi na wyzwania

- Jako spółka dbamy o rzetelność informacji oraz wiarygodność w działaniu. Nasze doświadczenia i profesjonalizm przekładają się na powodzenie na rynku. Praktyczna wiedza, skuteczność oparta na zaufaniu oraz dobra atmosfera w zespole jest tym, co nas wyróżnia spośród innych firm. Nasze osiągnięcia zrodziły się z chęci walki, wyjścia ze strefy komfortu — podkreśla Anna Hanusiak-Tatarska.

Podstawą działalności firmy Hansped jest transport drogowy oraz spedycja krajowa i międzynarodowa. Realizuje transporty całopojazdowe, ponadgabarytowe, drobnicowe oraz wymagające specjalistycznych naczep. Dysponuje taborem typu standard, mega, coilmulda, platformy, jak również busy. Organizuje transport kontenerów, maszyn rolniczych, budowlanych czy innych pojazdów mechanicznych.

To jednak nie wszystko. Firma ma odpowiednie zezwolenia, licencje oraz certyfikaty niezbędne do transportu i spedycji w Polsce i za granicą. Dużą uwagę przywiązuje do przewożonych ładunków — obejmują je ubezpieczenia OCP i OCS (odpowiedzialność cywilna przewoźnika i spedytora). Jest to dla klienta najlepsze zabezpieczenie na wypadek straty czy uszkodzenia przewożonego towaru. Do tego każdy pojazd wyposażony jest w system GPS, dzięki czemu firma może monitorować ładunek na całym przebiegu trasy.

Liczą się ludzie

Pytana o receptę na sukces założycielka firmy na pierwszym miejscu wymienia ludzi, z którymi przyszło jej współpracować.

- Mam świadomość swoich dokonań, ale też wiem, że są one efektem pracy zespołowej. Umiejętność współpracy przekłada się na zaufanie do firmy, a to sprawia, że nie narzekamy na brak zleceń. Utrzymujemy współpracę z wieloma stałymi klientami. To dowód naszej rzetelności i najlepsza rekomendacja dla kolejnych zleceniodawców — przyznała Anna Hanusiak-Tatarska w wywiadzie dla „Liderów Polskiego Biznesu”.

Ponadto Hansped działa społecznie. W jego siedzibie wiszą dyplomy i podziękowania od katowickich placówek oświatowych i medycznych, ogrodu zoologicznego i ośrodka dla osób bezdomnych. Spółka mocno włączyła się w akcje na rzecz pomocy ofiarom wojny w Ukrainie, m.in. brała udział w ogólnopolskiej zbiórce funduszy dla Ukrainy prowadzoną przez Fundację Siepomaga „Ukraino, nie zostawimy Cię w potrzebie!”. Wsparła również w tym celu Fundację Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej oraz Zakon Maltański. Pomagała też finansowo przy festynie „Dzień Dziecka i Dzień Sąsiada”, który zorganizowały w Katowicach spółdzielnia mieszkaniowa „Silesia” i Miejski Dom Kultury „Południe”. Hansped udzielił wsparcia również Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Prof. Zbigniewa Religi na szczytny cel – polskie sztuczne serce dla dzieci. Wspomógł darowizną finansową i rzeczową Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, a także wziął udział w kampanii BohaterOn i wysłał kartkę mającą na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestnika Powstania Warszawskiego w osobie Pani Wandy Traczyk-Stawskiej.

Wszystkie te działania wpisują się w firmowe CSR, czyli ideę biznesu społecznie odpowiedzialnego.

Hansped to już wielokrotny laureat prestiżowych nagród, takich jak: Gazele Biznesu, Gepardy Biznesu, Brylant Polskiej Gospodarki, Ambasador Polskiej Gospodarki, Medal Europejski, Orły Transportu, Firma Dobrze Widziana, Śląski Medal Solidarności Społecznej „Przyjaciel Ukrainy”, Lider Polskiego Biznesu, Diament do statuetki Cezary Śląskiego Biznesu. Firma jest też mocno zaangażowana w życie regionu. Anna Hanusiak-Tatarska została uhonorowana złotą odznaką Zasłużony dla Województwa Śląskiego oraz nagrodą Menadżer 25-lecia, którą ufundowała katowicka loża Business Centre Club, a ostatnio nominowana do nagrody w plebiscycie „Supermeni Jakości” organizowanym przez TUV NORD Polska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane