Hausner: 3,35 mld zł dodatkowych dochodów w 2005 r.

opublikowano: 12-10-2004, 18:38

3 mld 350 mln zł dochodów do przyszłorocznego budżetu mają przynieść nowe rozwiązania podatkowe - poinformował we wtorek wicepremier Jerzy Hausner na konferencji po posiedzeniu rządu. Chodzi o poszerzenie bazy podatkowej, czyli zwiększenie liczby osób płacących podatki.

Hausner nie ujawnił szczegółów propozycji. Nie podał ich też minister finansów Mirosław Gronicki. Szef resortu finansów powiedział jedynie, że rozwiązania mają polegać na "takim skonstruowaniu obowiązku podatkowego, by trudno go było uniknąć". Wyjaśnił, że chodzi o zmniejszanie szarej strefy.

"Pozwólcie państwo na pewną niespodziankę. Na pewno będzie ona korzystna dla wszystkich podatników, bo jak poszerzamy bazę podatkową, to de facto nie musimy w przyszłości zwiększać fiskalizmu" - powiedział Gronicki.

Dodał, że zmiany mają być wprowadzone rozporządzeniem ministra finansów, a nie w ustawie. Gronicki zapewnił przy tym, że nowe rozwiązania nie będą "oznaczać wzrostu fiskalizmu".

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w ordynacji podatkowej. Gronicki poinformował, że zmiany dotyczą m.in. oszczędności czasu w kontaktach podatników z urzędami skarbowymi. W 2005 roku miałaby zostać wprowadzona możliwość składania zeznań podatkowych przez internet w ramach systemu "e-deklaracja".

"Czas to też jest pieniądz. My często zapominamy o tym, że jeżeli minimalizujemy kontakty z urzędem podatkowym, to de facto zmniejszamy koszty naszego działania. Dla przedsiębiorców to jest oczywiste" - powiedział Gronicki.

Inne zmiany w ordynacji podatkowej mają dotyczyć m.in. wdrożenia dwóch orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego w sprawie niezbędnych zmian w klauzuli obejścia prawa podatkowego, a także kwestii

ograniczenia odszkodowania za niezgodne z prawem postępowanie urzędów skarbowych. Inna zmiana dotyczy dostosowania ordynacji podatkowej do zmienionego prawa wspólnotowego w zakresie

doręczania pism oraz kontroli równoczesnych - poinformował Gronicki bez podawania szczegółów.

"Chodzi o to, by ordynacja podatkowa stwarzała bardziej przyjazne środowisko dla podatników (...) i by popierała polską przedsiębiorczość" - dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane